W wolnostojących domach jednorodzinnych jednym z najczęściej wybieranych przez inwestorów rozwiązań w zakresie rozprowadzania ciepła po pomieszczeniach jest tworzenie układu centralnego ogrzewania. System ten musi być wyposażony w źródło zasilania – jeśli na działce jest dostęp do gazu, warto postawić na dwufunkcyjny piec obsługujący takie właśnie paliwo. Firma Hydromen zajmuje się montażem tego typu kotłów – poznaj ich zalety!

Jak działa dwufunkcyjny piec gazowy?

Urządzenia grzewcze odpowiedzialne za podwyższenie temperatury cieczy roboczej krążącej w układzie rozprowadzającym ją po wnętrzu domu mogą być dodatkowo wykorzystywane do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej w systemie przepływowym. W tym celu konieczne jest zastosowanie pieca o budowie umożliwiającej takie właśnie działanie. Jest nim tzw. dwufunkcyjny kocioł gazowy. W tego typu modelach montuje się specjalne zawory trójdrogowe, które umożliwiają dostarczanie podgrzanej cieczy do wybranej instalacji.

To zatem bardzo praktyczne rozwiązanie sprawdzające się przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Ważne jest, by w sposób właściwy dopasować piec dwufunkcyjny do potrzeb użytkowników budynku. Z tego względu przed zakupem urządzenia grzewczego o takiej charakterystyce działania warto postawić na konsultacje ze specjalistami z firmy Hydromen. Jak informują pracujący w niej fachowcy, dzięki doświadczeniu w zakresie montażu kotłów gazowych oraz szerokiej wiedzy na ich temat, są oni w stanie wskazać, który model sprawdzi się najlepiej w danym domu.

Jakie są najważniejsze korzyści użytkowania dwufunkcyjnego pieca gazowego?

Urządzenie grzewcze zasilające zarówno instalację c.o., jak i c.w.u., jest przede wszystkim wygodne w obsłudze. Jeden piec łączący funkcję dwóch zajmuje znacznie mniej miejsca niż osobne modele do konkretnych zadań. Przekłada się to także na niższe koszty związane z kontrolą stanu technicznego kotła gazowego. Zwarta budowa to również zaleta w kontekście umieszczenia opisywanego sprzętu w domach o niewielkim metrażu. Ograniczona powierzchnia nie jest w tym wypadku problemem, co stanowi atut dwufunkcyjnych pieców.

Wartą uwagi kwestią jest ponadto sama eksploatacja urządzeń grzewczych tego typu. Przy ich użytkowaniu można zauważyć mniejsze straty ciepła niż podczas korzystania z dwóch osobnych kotłów do podgrzewania cieczy roboczej. Ważne jest, by piec był dobrze dopasowany do konkretnego domu oraz właściwie zainstalowany. Po konsultacjach przy wyborze modelu urządzenia grzewczego specjaliści z firmy Hydromen zajmą się jego profesjonalnym montażem. Przeprowadzone przez nich próby szczelności oraz inne kontrole funkcjonowania, a także poprawna kalibracja, dają gwarancję bezpiecznego i efektywnego użytkowania pieca gazowego.