Od wielu lat nowe budynki mieszkalne oraz użytkowe standardowo są ocieplane. Również remont starszych coraz częściej uwzględnia wykonanie termoizolacji. Przeprowadzenie docieplenia budynku to oszczędność energii i obniżenie kosztów eksploatacji. Ważne, aby termoizolacja została prawidłowo wykonana. W Krakowie możesz skorzystać z usług Firmy Elewacja. Czy warto inwestować w termoizolację? Jaki rodzaj docieplenia wybrać?

Czy termoizolacja ma sens? 

W dobie ciągłych informacji o ocieplaniu klimatu i wzroście średniej temperatury mogłoby się wydawać, że już niedługo termoizolacja budynków nie będzie konieczna. Nic bardziej błędnego. Globalne ocieplenie to nie umiarkowane podniesienie temperatury o 1 czy 2 stopnie Celsjusza. Konsekwencje tego procesu są dużo poważniejsze i prowadzą do znacznego wzrostu dynamiki pogodowej. W efekcie należy spodziewać się w najbliższej przyszłości pojawiania się zimą ekstremalnie niskich temperatur, a latem coraz częstszych okresów upalnej pogody. Co już jest widoczne w naszym kraju, gdzie wskazania termometrów powyżej 35°C stają się normą. Dlatego tak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna budynku, która zabezpieczy przed szybkim wychłodzeniem pomieszczeń zimą i zapewni komfort przyjemnego chłodu w upalny dzień. 

Jaki materiał izolacyjny wybrać ?

Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych. Zdecydowanie najczęściej wybór pada na styropian. Jest to materiał tani, odporny na wilgoć i łatwy w montażu. Ale też dość sztywny i przenoszący drgania. Surowcem o odmiennych parametrach jest wełna mineralna – elastyczna, co umożliwia wyjątkowo szczelne wypełnienie przestrzeni, łatwa w montażu i ognioodporna, ale podatna na zawilgocenie. Do wykonania termoizolacji można także użyć płyt z poliuretanu obkładanych dodatkowo folią aluminiową, które charakteryzują się wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz aerożelu, czyli utwardzonego żelu krzemianowego. Posiada on bardzo niskie parametry przewodzenia ciepła, a ponadto doskonale tłumi dźwięki. 

Każdy materiał izolacyjny ma swoje zalety, ale i wady. Dlatego decyzję o wyborze zawsze należy skonsultować z doświadczonym fachowcem. W województwie małopolskim warto skorzystać z pomocy Firmy Elewacja, prowadzonej przez Andrzeja i Marka Krzysztofków, świadczącej usługi od roku 1991. Dzięki długoletniej działalności w branży budowlanej możesz liczyć na wysokie kwalifikacje pracowników, rzetelne wykonawstwo i terminową realizację zleceń. Firma Elewacja wykonuje tynki strukturalne i maszynowe,  ocieplenia ścian i stropów, montaż sufitów podwieszanych, adaptacje poddaszy oraz kompleksowe prace wykończeniowe.