Prace wysokościowe z zastosowaniem dźwigów i podnośników koszowych

2020-02-06

Urządzenia dźwigowe, z których najbardziej charakterystyczne to żurawie, zazwyczaj kojarzą nam się z pracami budowlanymi lub transportem towarów, a zwłaszcza załadunkiem lub rozładunkiem. Te maszyny budowlane mają jednak znacznie szersze zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, dzięki wysokiej wytrzymałości na obciążenie i dużej mobilności. Przy zastosowaniu specjalnych akcesoriów, pozwalają pracownikom na wykonywanie wielu prac wysokościowych.

Dźwig na budowie

Zazwyczaj urządzenia dźwigowe na placu budowy służą do transportowania materiałów, co znacznie przyspiesza i ułatwia prace budowlane. Mogą jednak służyć także do transportu osób – w specjalistycznych koszach, dając pracownikom dostęp do zewnętrznych ścian budynku bez konieczności montażu rusztowania. Rozwiązanie takie sprawdza się w pracach remontowo-budowlanych i dociepleniowych, gdy niezbędny jest dostęp do elewacji, również na najwyższych kondygnacjach.

Aby móc wykonywać takie zadania, operator dźwigu musi jednak posiadać specjalistyczne uprawnienia. Z tego powodu wielu deweloperów oraz firm remontowo-budowlanych korzysta z usług firm wynajmujących dźwigi, takich jak  Piotr Rybacki Usługi dźwigowe oferujących także profesjonalną obsługę operatorską.

Montaż konstrukcji stalowych

Montaż konstrukcji stalowych jest czynnością niezbędną podczas budowy hal, wiat oraz innych obiektów przemysłowych. Wymaga wielu umiejętności i fachowej wiedzy, a także zastosowania specjalistycznego sprzętu. Urządzenia dźwigowe również w tej dziedzinie odnalazły swoje zastosowanie.

Dźwigi podczas montażu konstrukcji stalowych używane są do transportowania dużych elementów konstrukcji. Ze względu na ich ciężar prac tych nie można wykonać ręcznie, dlatego niezbędne jest użycie maszyn budowlanych o dużym udźwigu. Podczas montażu konstrukcji stalowych niezbędne mogą okazać się także podnośniki koszowe, którymi transportuje się pracowników, zajmujących się pracami montażowymi.

Montaż reklam wielkoformatowych

Świetlne neony i reklamy wielkoformatowe to aktualnie najczęściej stosowane środki perswazji, mające przyciągać uwagę klientów i zachęcać ich do odwiedzenia firmy. Montowane są one zazwyczaj na sporych wysokościach, tak by nie umknęły niczyjej uwadze i z daleka przyciągały wzrok. Z tego względu do ich montażu stosuje się urządzenia dźwigowe oraz podnośniki, ułatwiające dostęp do położonych wysoko elementów budynków.

Podobnie jest w przypadku wszelkiego rodzaju bannerów reklamowych. Pracownicy zajmujący się montażem tych materiałów korzystają z różnego rodzaju podnośników i dźwigów. Większość firm nie posiada na własność tego rodzaju sprzętu, jednak z pomocą przychodzą tu profesjonalne firmy świadczące usługi dźwigowe oraz oferujące wynajem podnośników.

Pozwala to szybko i sprawnie wykonać prace, które bez pomocy tych urządzeń byłyby problematyczne. Rozstawienie rusztowań, w celu montażu reklam świetlnych byłoby rozwiązaniem nie tylko droższym, ale również trwającym znacznie dłużej, co mogłoby utrudniać potencjalnym klientom dostęp do budynku.

Prace dekarskie

Najwyższym elementem każdego budynku jest dach i z tego względu dostęp do niego bywa czasem utrudniony. Wielu deweloperów i firm budowlanych korzysta z pomocy firm oferujących usługi dźwigowe przy montażu takich ważnych elementów jak więźby dachowe, będące najważniejszym elementem konstrukcyjnym dachu. To od poprawności ich montażu zależy bowiem, czy dach będzie spełniał swoje zadanie, czyli ochraniał budynek przed czynnikami atmosferycznymi. Dobry dostęp do tych kondygnacji, który zapewniają dźwigi i podnośniki to gwarancja solidnego montażu i trwałości na długie lata.

Również przy konserwacji i wymianie pomoc takich urządzeń bywa niezastąpiona. Podobnie bywa w przypadku budowy oraz konserwacji kominów, dlatego urządzenia dźwigowe pełnią ważną rolę w szeroko pojętych pracach dekarskich.

Usługi dla instytucji i obiektów kultury

Urozmaicanie architektury miejskiej poprzez stawianie rzeźb czy fontann to jedno z zadań instytucji zajmujących się rozwojem kulturalnym. Nie jest to jednak zadanie proste, ze względu na wagę tych obiektów i trudności związane z ich montażem. Tutaj również sprawdzają się dźwigi, dzięki którym możliwy jest transport i montaż takich elementów nawet w trudno dostępne miejsca.

Instytucje takie często korzystają wiec z pomocy firm oferujących usługi dźwigowe wraz z obsługą operatorską, gdyż jest to gwarancja szybko i sprawnie wykonanego zlecenia.

Pielęgnacja terenów zielonych

Z usług dźwigowych często korzystają także jednostki samorządowe i terytorialne, których zadaniem jest dbałość o architekturę krajobrazu i pielęgnacja terenów zielonych. Dzięki pomocy dźwigów, podnośników i urządzeń HDS możliwa jest wycinka drzew, przycinanie gałęzi, a nawet transport materiałów sypkich oraz inne usługi mające na celu upiększenie terenów podlegających pod jednostki zlecające prace.

Opracowanie artykułu:

Piotr Rybacki Usługi dźwigowe

40 Wólka Majdańska 14 warmińsko-mazurskie
e-mail
www