czas czytania: 2 min materiał partnera

Prace ziemne z wykorzystaniem koparki – co obejmują?

Roboty ziemne

Koparka lub koparkoładowarka to maszyny niezwykle wszechstronne, które wykorzystuje się do prac budowlanych czy robót ziemnych. Niezbędne są jednak odpowiednie kwalifikacje operatora, a także jego doświadczenie. Specjalistyczne firmy zajmujące się pracami ziemnymi z zastosowaniem takich właśnie maszyn proponują szereg usług, które są w stanie profesjonalnie zrealizować. Jakich dokładnie?

Niezbędne wykopy

Wykopy to jedna z podstawowych prac ziemnych, które realizuje się właśnie za pomocą koparki kołowej i koparki gąsienicowej. Ich zastosowanie daje możliwość szybkiego pozbycia się nadmiaru ziemi, której usunięcie związane jest często z przygotowaniem wykopów pod fundamenty. Takie roboty ziemne realizuje się zarówno przy budowie domów, ale też wielu innych obiektów wymagających solidnych podstaw. Wykopy tworzy się również pod kanalizację – także i w tej sytuacji niezbędne jest zastosowanie się do projektu i wykorzystanie koparki bądź koparkoładowarki.

Usługi świadczone za pomocą takich maszyn dają możliwość przygotowania wykopów pod przyłącza, dzięki czemu do obiektu doprowadzane są najważniejsze media. Należy pamiętać, że precyzyjne wykonanie takich robót gwarantują wyłącznie doświadczeni fachowcy, tacy jak np. PHU SANVIK. Realizacja prac ziemnych w ich wykonaniu daje możliwość nie tylko profesjonalnego zrealizowania poszczególnych wykopów, ale też innych czynności z wykorzystaniem koparki. Co zatem jeszcze proponują swoim klientom?

Wymiana gruntu i rozbiórki

Kolejną już pracą wykonywaną za pomocą koparek i koparkoładowarek jest wymiana gruntu. Nierzadko na placach budowy jest to działanie niezbędne do rozpoczęcia prac związanych z wzniesieniem konkretnego obiektu. Wymianę gruntu w sposób bezproblemowy i szybki realizują specjalistyczne firmy zajmujące się robotami ziemnymi z wykorzystaniem koparek. Takie maszyny służą także do rozbiórek i wyburzeń.

W tym zakresie należy jednak wykazać bardzo wysokie umiejętności w zakresie operowania koparką bądź koparkoładowarką. Za pomocą jej łyżki możliwe jest przeprowadzenie skutecznego wyburzenia, co musi być jednak poprzedzone ustaleniem planu zapewniającego bezpieczną realizację robót. Koparki służyć mogą również do transportowania humusu, żwiru czy innych materiałów powstałych wskutek wykonania prac ziemnych, ale nie tylko. Warto jednak pamiętać, że każda z wymienionych czynności jest stosunkowo skomplikowana i wymaga doskonałej znajomości maszyny, która przeznaczona jest do realizacji konkretnego zadania. Warto postawić na specjalistyczną firmę dysponującą zarówno nowoczesną koparką bądź koparkoładowarką, jak i wykwalifikowanym operatorem.