Prace ziemne związane z budową domu jednorodzinnego – co wchodzi w ich skład?

Materiał partnera
2019-10-23

Przed przystąpieniem do prac zasadniczych, czyli wznoszenia konstrukcji domu jednorodzinnego, zadbać trzeba o wiele czynników związanych z przygotowaniem działki budowlanej. Mowa tu oczywiście o specjalistycznych pracach ziemnych. Ze względu na stopień skomplikowania oraz konieczność użycia ciężkiego sprzętu, inwestorzy skorzystać muszą z usług profesjonalistów. Na co konkretnie mogą liczyć?

Prace ziemne – kształtowanie terenu

Szukając działki pod budowę domu, w zdecydowanej większości przypadków bierze się pod uwagę atrakcyjną lokalizację. Sprawy związane z ukształtowaniem terenu stanowią raczej kwestie drugorzędne. Nic w tym dziwnego, ponieważ z problemem tym, można sobie bardzo łatwo poradzić. Na działkach budowlanych wykonuje się prace ziemne, dotyczące niwelowania i wyrównywania terenu. Choć kojarzą się one najbardziej z usuwaniem mniejszych lub większych wzniesień, nie należy zapominać o tym, iż w niektórych przypadkach może przydać się również zasypanie nierówności wklęsłych.

Głównym celem tego procesu jest przygotowanie powierzchni działki do przeprowadzenia prac budowlanych. Równy i odpowiednio utwardzony teren zdecydowanie sprzyja o wiele szybszemu postępowi prac. Najlepsze firmy budowlane, do których zdecydowanie zalicza się „Paweł” Paweł Foksiński, gwarantują swoim klientom najwyższą jakość usług poprzez wykorzystanie nowoczesnego sprzętu. Wszyscy inwestorzy mogą liczyć m.in. na usługi koparką i koparko-ładowarką. Jakie jeszcze prace ziemne są niezbędne?

Ważna kwestia wykopów technicznych

Przed rozpoczęciem prac budowlanych wykonać trzeba także tzw. wykopy techniczne. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o wykopie, w którym zostanie wylany fundament budynku. Ze względu na konieczność zachowania najwyższego stopnia precyzji, prace te wiążą się ze sporą odpowiedzialnością. Nie można zapominać także o wykopach, w których zostaną umieszczone wszystkie instalacje, doprowadzające do domu niezbędne media. Specjaliści zajmą się zatem stworzeniem wykopów pod instalację elektryczną, instalację wodną, instalację kanalizacyjną oraz gazową. Z pewnością przydadzą się również wykopy pod instalację światłowodową.

Jako że niektóre miejscowości nie są podłączone pod ogólną sieć kanalizacyjną, istnieje konieczność wykopania szamba. Choć oczywiście można zrobić to samodzielnie za pomocą łopaty, to należy liczyć się z tym, iż cały proces pochłonie wiele czasu i nerwów. Wszyscy, którzy chcieliby sobie tego zaoszczędzić, w pierwszej kolejności powinni zwrócić się z zapytaniem ofertowym do najlepszych firm budowlanych.

Opracowanie artykułu:

"Paweł" Paweł Foksiński

00 Tomice 528 małopolskie