Usługi geodezyjne są bardzo ważnym elementem podczas prac związanych z budową nowego domu lub z modernizacją istniejącego już budynku. Stawiany przez nas obiekt powinien zostać przeniesiony w skali 1:1 z projektu na miejsce budowy. W tym celu konieczne jest dokonanie odpowiednich pomiarów. Takimi rzeczami zajmują się specjaliści – geodeci.

Zadanie geodety na budowie

Przed rozpoczęciem prac związanych z budową domu, należy dokonać wytyczenia obrysu budowanego obiektu. Zadanie to jest niezwykle istotne, ponieważ od tego zależy, czy położenie i wymiary stawianej budowli, np. domu, będzie odpowiadało założeniom zawartym w projekcie. Prawidłowe wytyczenie obrysu budowli ma także wpływ na to, czy ściany będą proste. Geodeta pełni zatem bardzo ważną rolę, jednakże na jego barkach spoczywa duża odpowiedzialność, ponieważ każdy błąd pomiarowy może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Pomiary geodezyjne oferowane np. przez firmę Abakus z Tarnowskich Gór są czynnością, bez której nie można rozpocząć, ani zakończyć budowy.

Jedną z najważniejszych czynności geodety na placu budowy jest adaptacja mapy. Mapa zasadnicza to dokument, na podstawie którego prowadzone są wszystkie prace projektowe i pomiarowe. W niej znajdują się informacje na temat granic działek, obrysów istniejących obiektów, a także zaznaczone są wszelkie rzeczy ogólno geograficzne, które znajdują się na danym terenie. W celu adaptacji mapy przez geodetę, musi on odwiedzić działkę, na której będą przeprowadzane roboty budowlane. To pomoże specjaliście sprawdzić wymiary terenu oraz dokonać kontroli stanu faktycznego i nanieść ewentualne poprawki.

Geodeta przygotowuje mapę, która służy celom projektowym. Jej skala wynosi 1:5000, a zawarte w niej informacje dotyczą usytuowania działki i jej granic, obrysów obiektów istniejących i planowanych, elementów uzbrojeń terenu, a także sposobów odprowadzania i oczyszczania ścieków. Mapa ta musi zostać przekazana architektowi, aby ten mógł narysować miejsce, w którym będzie stawiana budowla.

Tyczenie budynku przez geodetę

W trakcie tyczenie budynku do zadań geodety należy wytyczenie osi budowanego obiektu, a następnie wytyczenie głównych punktów i osi ścian zewnętrznych. Dodatkowo geodeta może wytyczyć również przebieg ścian wewnętrznych. Każde tyczenie zostanie przeprowadzone w odniesieniu do punktów granicznych zaznaczonych na mapie. W rzeczywistości są to betonowe lub drewniane słupki znajdujące się w ziemi, które nazywa się znakami geodezyjnymi. Muszą znajdować się co najmniej cztery takie znaki. Wbijane są one w narożniki budynku, a także w punkty pośrednie między narożnikami. Im dom będzie miał bardziej skomplikowaną budowę, tym więcej będzie takich słupków. Do zadań geodety zalicza się również zaznaczenie poziomu zerowego. Jest to poziom, na którym znajdować się będzie posadzka.