Jedną z najważniejszych zalet prefabrykatów budowlanych jest szybkość prowadzonej z ich użyciem budowy, ale nie tylko. Rosnący w naszym kraju popyt na mieszkania wymusza na deweloperach szukanie coraz wydajniejszych sposób na zaspokojenie potrzeb klienta. Również indywidualni wykonawcy doceniają zalety stosowania prefabrykatów. Jakie jeszcze plusy niesie ze sobą wykorzystanie prefabrykatów w budownictwie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów?

Prefabrykat – wczoraj i dziś

W powszechnej świadomości społeczeństwa „prefabrykat budowlany” kojarzy się przede wszystkim z budownictwem mieszkalnym z tzw. „wielkiej płyty”, charakterystycznej dla epoki Gierka. Wbrew pesymistycznym wizjom, które wieszczyły, że bloki wybudowane w tej technice trzeba będzie niebawem wyburzyć, wdrożenie nowoczesnych technologii modernizacyjnych sprawia, że ich żywotność wydłuży się nawet o 100 lat, a warto mieć świadomość, jaka była jakość materiałów wykorzystywanych w Polsce Ludowej. Aktualnie jakość prefabrykatów jest nieporównywalnie wyższa. Przykładowo przy produkcji prefabrykatów betonowych wykorzystuje się wibroprasy kroczące oraz stacjonarne, co zapewnia wysoką jakość produktu finalnego. Fabryki posiadają własne laboratoria, gdzie na bieżąco przeprowadza się kontrolę gotowych wyrobów. Rzeczą kluczową w procesie produkcji jest bowiem optymalne zagęszczenie masy betonowej w formie. Uzyskuje się je poprzez wibrowanie z właściwą dla danego produktu częstotliwością i siłą wymuszającą. Producenci dbają, aby każdy proces wibroprasowania charakteryzował się identycznymi parametrami dla danego produktu.

Rodzaje prefabrykatów i ich zalety

Do najpopularniejszych prefabrykatów możemy zaliczyć: żelbetowe nadproża drzwiowe i okienne (w zależności od potrzeb klienta ich długość może być zróżnicowana) czy bloczki betonowe. Specjaliści z firmy Tados podpowiadają, że dobrym rozwiązaniem przed rozpoczęciem budowy jest konsultacja w punkcie oferującym prefabrykaty budowlane dotycząca dokumentacji technicznej budynku, który niebawem ma powstać. Na jej podstawie można określić wytyczne produkcyjne i montażowe odnośnie do potrzebnych wyrobów – np. sposoby i miejsca zabezpieczeń przeciwwilgociowych, zbrojenie styków i narożników, zbrojenia dodatkowe, rozmieszczenie zbrojenia, wymiary pojedynczych prefabrykatów. Wykorzystanie prefabrykatów w trakcie budowy upraszcza i przyśpiesza cały proces. Ich montaż jest stosunkowo prosty, producent zapewnia wysoką jakość materiałów wykorzystanych w trakcie wytwarzania.