Pomimo tego, że dzisiaj przy modernizacjach budynków, czy ich pierwotnym aranżowaniu, wykorzystuje się tynki oraz farby łatwe w samooczyszczaniu przy deszczu, czy o wysokich parametrach zabezpieczenia przed brudem, po kilku latach eksploatacji danych obiekt zaczyna szarzeć. Najgorzej jest budynkami zabytkowymi, które nie mogą mieć naruszonej swojej właściwej struktury. Warto zatem wiedzieć, że dzisiaj bardzo pożądane są profesjonalne usługi mycia elewacji.

Kiedy warto wykorzystywać usługi mycia elewacji?

Mycie elewacji jest głównie opłacalne przy chęci odświeżenia wyglądu budynków o dużych powierzchniach. To wtedy bowiem malowanie może okazać się zbyt kosztowne. Dzisiaj czyszczenie murów o różnych strukturach, może być zatem szybkie i tanie, bez konieczności przeprowadzania drogiego i długiego remontu. Wielokrotnie mycie elewacji jest także szansą na nowy błysk zabytków. One nie mogą być bowiem pokrywane farbami renowacyjnymi, czy tynkami, maskującymi nagromadzony brud. Firmą, która specjalizuje się właśnie w remontach i konserwacjach elewacji obiektów zabytkowych, jest przedsiębiorstwo SOCH POL, które może pochwalić się wieloma branżowymi sukcesami.

Jak wygląda mycie elewacji?

Mycie elewacji to bardzo złożony proces, który zawsze poprzedzany jest wizją lokalną i analizą dokumentacji architektonicznej obiektu. Istotne jest to dla wyboru metody i specyfików czyszczących, które spełnią oczekiwania, zapewniając przy tym brak naruszenia struktury elewacji, co ważne jest tak bardzo m.in. przy odświeżaniu zabytków. Po przeprowadzonych analizach, dochodzi do stworzenia projektu wykonawczego. Kolejnymi krokami, są działania właściwe. Te można podzielić na te przygotowawcze, wykonawcze, a następnie konserwacyjne/zabezpieczające. Warto bowiem wiedzieć, że po wykonanym czyszczeniu, budynek jest konserwowany specjalnymi, bezbarwnymi preparatami, pozwalającymi na wysoką ochronę przed brudem, promieniami UV, czy innymi warunkami pogodowymi.

Techniki mycia elewacji

Metodami mycia elewacji mogą dzisiaj być oprysk, szczotkowanie, spłukiwanie; nakładanie specjalnych preparatów; wykorzystywanie specjalnych pian, a także neutralizatorów. Jest to zaś część kilku opcji utrzymywania czystości budynków, do których zalicza się tzw. mycie zasadnicze, dopieszczanie, usuwanie glonów, czy zabezpieczanie dachu. Czyszczenie elewacji, pozwala zaś na usuwanie zanieczyszczeń komunikacyjnych, punktowych zabrudzeń, glonów i mchu, a także czarnych zacieków po elementach gumowych. Profesjonalne działania prowadzą również to usuwania przebarwień, a także zawilgoceń. Tu warto pamiętać, że niekiedy przed właściwym działaniem mycia elewacji, należy przeprowadzić proces osuszania ścian!