Na osiedlowych uliczkach często można spotkać się z problemem zbyt szybko jeżdżących samochodów. Jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy w pobliżu znajdują się szkoły bądź przedszkola. Sposobem na ograniczenie prędkości u kierowców jest montaż progów zwalniających. Występują one w kilku wersjach, by jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Co warto wiedzieć na ich temat?

Gdzie można ustawić progi zwalniające?

Sposobów na poprawę bezpieczeństwa na drodze jest kilka. Aby ograniczyć prędkość, stosuje się znaki drogowe, które niestety często okazują się niewystarczające. Alternatywą jest montaż progów zwalniających, czym zajmuje się między innymi Zakład Malarski Czubiel Paweł. Potocznie nazywa się je „śpiącymi policjantami”. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach dotyczących tego, gdzie konkretnie można rozważyć instalację takiego progu. Otóż są one z powodzeniem wykorzystywane na obszarze zabudowanym i miejscach, gdzie występuje zwiększone ryzyko wypadku. Jednak zgodnie z przepisami ruchu drogowego nie można montować ich w odległości mniejszej niż 40 m od skrzyżowania i 30 metrów od przejścia dla pieszych. Konieczne jest również prawidłowe oznakowanie takich miejsc, za pomocą znaku pionowego.

Rodzaje progów zwalniających

Progi zwalniające to skuteczny sposób, aby wyegzekwować ograniczenie prędkości. W przeciwnym razie kierowcy muszą liczyć się konsekwencją, jaką może być uszkodzenie pojazdu. Progi zwalniające podzielić można na dwie główne kategorie: listwowe i wyspowe. Ze względu na swoje zastosowanie muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Jednocześnie ich nawierzchnia musi być elastyczna, aby móc pracować w zależności od masy przejeżdżającego pojazdu. Dobrze wyprofilowany próg ma za zadanie wymusić na kierowcy zmniejszenie prędkości, nie uszkadzając przy tym pojazdu. Dlatego też nie mogą być zbyt wysokie. Przy niewielkiej prędkości, przejazd po progu zwalniającym powinien być właściwie nieodczuwalny. Jak widać, korzyści płynące z montażu „śpiących policjantów” są ogromne.