Budowa jakiegokolwiek obiektu budowlanego to inwestycja, w przypadku której niezbędne jest dopełnienie szeregu formalności, przy czym podstawą realizacji jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji projektowej. Warto jednak zwrócić uwagę, że inwestorzy zgłaszający się do biur projektowych, w tym także do Rysownik4u Sp. z o.o., bardzo często zamiennie stosują określenia projektu budowlanego i projektu technicznego, co nie do końca jest właściwe, gdyż wbrew pozorom dokumenty te nie są te same.
Kilka słów o projekcie budowlanym po nowelizacji przepisów (od 19 września 2020r)
Prawidłowa realizacja procesu budowy domu lub innego obiektu budowlanego opiera się na właściwie przygotowanych założeniach projektowych, a co za tym idzie niezbędny jest tu rzetelny projekt budowlany, przygotowany przez doświadczonych fachowców, najlepiej z biura projektowego Rysownik4u Sp. z o.o. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z tzw. dużą nowelizacją Prawa budowlanego (obowiązującą od 19 września 2020r.) dokonano istotnego podziału projektu budowlanego na trzy odrębne części. Są to:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu (PZT) – obejmujący określenie granic
i obrysu działki lub terenu, a także informacje o układzie istniejących oraz projektowanych obiektów budowlanych, układów komunikacyjnych i rozmieszczeniu zieleni oraz sposoby odprowadzania lub oczyszczania ścieków, - projekt architektoniczno-budowlany (PAB) – gdzie specjaliści z Rysownik4u tworząc projekt architektoniczno-budowlany określają przede wszystkim układ i formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów, sposób ich użytkowania, parametry techniczne obiektów i sposób ich posadowienia, projektowane rozwiązania materiałowe oraz techniczne, a także charakterystykę ekologiczną,
- nowe opracowanie pod nazwą projekt techniczny (PT).
Projekt techniczny jako element projektu budowlanego
Jak widać nowelizacja wprowadza nowy element projektu budowlanego, czyli projekt techniczny. Warto bowiem pamiętać, że w poprzednio obowiązującym prawie budowlanym nie istniało pojęcie projektu technicznego, przy czym wymagania, jakie powinien on spełniać wynikały w większości z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Projekt techniczny przygotowany przez biuro projektowe z Rysownik4u, to dokument, który składać się będzie z części opisowej (precyzującej m.in. układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrzne i zewnętrzne przegród budowlanych a także rozwiązania budowlane i techniczno-instalacyjne) oraz rysunkowej (zawierającej rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu wraz z informacją o powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych). Warto przy tym zwrócić uwagę, że po nowelizacji wykonanie projektu technicznego budynku, nawet po pewnych modyfikacjach nie będzie równoznaczne z projektem wykonawczym. Nie należy również zapominać, że o ile projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki składane są w momencie złożenia wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłaszania budowy, o tyle projekt techniczny przekazywany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub zawiadomienia o zakończeniu robót.
Jak zatem widać zgłaszając się do biura projektowego Rysownik4u Sp. z o.o., należy mieć świadomość, że projekt techniczny w świetle obowiązujących przepisów stanowi jedynie element wchodzący w skład projektu budowlanego, a co za tym idzie nie można pojęć tych traktować jako tożsame.