Projektowanie instalacji elektrycznej

Materiał partnera
2019-08-19

Podczas budowania domu jednorodzinnego bardzo ważne jest wykonanie projektu instalacji elektrycznej. Projekt instalacji elektrycznej pozwoli na prawidłowe rozplanowanie, gdzie i w jaki sposób przebiegać będą w domu przewody elektryczne. Właściwe wykonanie projektu pozwoli na uniknięcie modernizacji instalacji elektrycznej w późniejszym czasie. W celu stworzenia wykonania projektu w prawidłowy sposób należy skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie.

Projekt instalacji elektrycznej – kiedy go wykonać i o czym pamiętać podczas jego tworzenia?

Prawidłowy montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym możliwy jest tylko i wyłącznie dzięki stworzeniu dokładnego projektu instalacji. Projekt instalacji należy wykonać na etapie projektowania całego domu i powinien się zając specjalista, np. z firmy Elzas z Dębna w województwie Zachodniopomorskim. W celu wykonania dobrego projektu instalacji elektrycznej ważne jest ustalenie, w jakich pomieszczeniach będziemy korzystać ze sprzętów zasilanych na prąd. Na tym etapie projektowania trzeba także uwzględnić rodzaj i ilość oświetlenia dla danych pomieszczeń. Projekt zawiera informacje dotyczące wszystkich obwodów elektrycznych. Na każdy obwód składają się:

      ·        gniazda elektryczne,

      ·        punkty oświetleniowe,

      ·        bezpieczniki.

Przy projektowaniu instalacji należy pamiętać, że w jednym obwodzie elektrycznym nie może znajdować się więcej niż 20 punktów oświetleniowych i 10 gniazd elektrycznych, a każde urządzenie przekraczające moc 2 kW podłączone było do oddzielnego obwodu. W przypadku obwodów trójfazowych obciążenie nie powinno być większe nić 6 kW. To zapewni prawidłowe działanie instalacji elektrycznej.

O co zadbać podczas projektowania instalacji elektrycznej?

W trakcie projektowania instalacji elektrycznej koniecznie trzeba zadbać o to, aby zamieścić wystarczającą liczbę gniazd. Nie można również zapominać o osadzeniu ich na optymalnej dla użytkowników wysokości oraz odległości od urządzeń elektrycznych. W tym celu warto rozplanować sobie, co i w jakim miejscu będziemy chcieli ustawić w domu. Prawidłowe rozłożenie gniazd elektrycznych pozwoli na uniknięcie korzystania z przedłużaczy. Projekt instalacji elektrycznej powinien uwzględniać dodatkowe gniazda elektryczne, które mogą być przydatne w przyszłości.

Poza rozmieszczeniem gniazd elektrycznych, w projekcie instalacji należy uwzględnić oświetlenie. Nadal dużą popularnością cieszą się żyrandole, jednakże w pomieszczeniach takich, jak kuchnia i łazienka coraz częściej decydujemy się na montaż oświetlenia punktowego. Miejsca, w których punkty oświetleniowe będą zamieszczane oraz ich ilość muszą zostać zanotowane w projekcie.

Oczywiście, by wszystkie gniazdka elektryczne oraz oświetlenie mogły funkcjonować konieczne jest ich połączenie ze źródłem zasilania. W tym celu wykorzystuje się przewody elektryczne. Rozplanowanie ich przebiegu jest niezwykle istotne, ponieważ nie mogą one być poprowadzone w byle jaki sposób. Przewody elektryczne nigdy nie mogą być poprowadzone po skosie, zawsze należy je prowadzić w pionie i poziomie.

Opracowanie artykułu:

Elzas Hurtownia Elektryczna Elektroinstalatorstwo

ul. Mickiewicza 13, 74-400 Dębno zachodniopomorskie
e-mail
www