Wzniesienie konstrukcji budowlanej jest procesem składającym się z wielu etapów. Powodzenie każdego z nich uzależnione jest z kolei w dużej mierze od jakości wykonanego projektu danego obiektu. Ważnym elementem przedsięwzięcia pozostaje również nadzór autorski. Usługi w tym zakresie świadczą sprawdzone biura projektowe – jak dokładnie wygląda ich praca przy projektowaniu konstrukcji i kontrolowaniu ich budowy?

Co zawierają projekty konstrukcji budowlanych?

Przygotowanie planu budowy wybranej konstrukcji oznacza sporządzenie obszernej dokumentacji i opracowań z tym związanych. Projekt architektoniczno-budowlany jest w tym wypadku wymagany. Jest on częścią kompletnego projektu budowlanego, który obejmuje też kwestie zagospodarowania działki inwestora. Plan architektoniczno-budowlany to rozbudowane opracowanie – uwzględnia się w nim najważniejsze rozwiązania techniczne w konstrukcji, użyte do jej budowy materiały, a także zapotrzebowanie na energię.

Taki projekt powinien jednoznacznie określać również sposób planowanej eksploatacji obiektu. Może być on np. mieszkalny lub przemysłowy. Przygotowanie dokumentacji w tym zakresie to niełatwe zadanie, dlatego zlećmy je specjalistom – takim jak Pracownia geodezyjno-projektowa Adam Bednarz. Decydując się na współpracę, inwestor może w tym wypadku zdecydować się także na nadzór autorski. Kontrolowanie stanu budowy na poszczególnych etapach realizacji przedsięwzięcia pozwala uniknąć sporych problemów związanych z nierzetelnym przeprowadzeniem prac przez wykonawcę. Na czym dokładnie polega taki nadzór?

Kiedy powinniśmy zdecydować się na nadzór autorski?

Każdy projektant bierze odpowiedzialność za wykonany plan konstrukcji budowlanej. Opracowania przygotowywane są bardzo starannie i należy się do nich stosować przy wznoszeniu obiektów. Nierzadko na budowach stwierdzany jest brak pełnej zgodności z projektem. Szansę na szybkie zauważenie tego typu problemu daje nadzór autorski. Jest to kolejna z usług świadczona przez biura projektujące konstrukcje budowlane.

Nadzór autorski to nic innego jak kontrolowanie prac przez projektanta. Może on zjawiać się na placu budowy i sprawdzać, w jaki sposób realizowana jest jego koncepcja. Uprawnienia w zakresie nadzoru autorskiego dają mu możliwość nagłego zatrzymania dalszych robót przy realizacji inwestycji. Do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy specjalista zauważy niezgodności przy pracach prowadzonych przez wykonawcę. Przy zamówieniu projektu konstrukcji dobrze jest wybrać biuro, które zajmie się również wspomnianym nadzorem autorskim. Z reguły nie jest on wymagany, ale warto się na niego zdecydować przy budowie każdego typu obiektu.