Ogrody wokół jednorodzinnych domów zdobi najczęściej kostka brukowa. Ten popularny materiał budowlany przybiera najróżniejsze kształty i kolory. Dlatego też na wygląd posesji wpływa tworzywo nawierzchniowe, które powinno być przede wszystkim trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne oraz funkcjonalne. Jakie zatem jego rodzaje występują na polskim rynku i który materiał wybrać?

Tradycyjne formy kostki brukowej 

Tradycyjna kostka brukowa, którą oferują składy budowlane, może być standardowa lub przemysłowa. Używa się jej do budowy publicznych przestrzeni, takich jak deptaki, chodniki, ulice oraz miejskie parkingi. Stosuje się ją również wokół obiektów mieszkalnych. Cechuje się przy tym jednolitością i prostą formą. Bardziej estetyczne rozwiązanie przynosi układanie jej szlachetnej odmiany. Różni się od standardowej różnorodnością kolorów, formą oraz strukturą. Dostępne są przy tym formy o prostych brzegach lub  z tzw. fazą. Może też być obrabiana na różne sposoby. Wyodrębnia się jej następujące odmiany:

 • Łupana - wyglądem przypomina kamień. Ma obłupywaną fakturę i nieregularną powierzchnię.
 • Postarzana - o młoteczkowanej gładzi naśladującej starodawny bruk, charakterystyczny w zabytkowych miejskich dzielnicach.
 • Powierzchni płukanej - dzięki procesowi wypłukiwania, jej zewnętrzna powłoka ma ozdobną strukturę.
 • Szczotkowana - otrzymywana metodą szczotkowania. Jej budowa wyróżnia się porami.
 • Strukturalna - używana do sporządzania metalicznych powierzchni, przypomina formą kamień.

  Inne materiały budowlane, które warto wziąć pod uwagę

  Materiały budowlane, z których wykonuje się kostkę to także beton lub kamień. Kostka betonowa odznacza się dużą odpornością. Jest ona możliwa dzięki zagęszczeniu betonu. W ten sposób jest wodoodporny, a przy tym niepodatny na mechaniczne uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Nierzadko do poszczególnych wyrobów dodaje się barwnik w postaci mineralnego pigmentu lub kruszywo, które wpływa na estetyczność konstrukcji.

  Kostka brukowa może się przy tym składać z różnej liczby warstw. Jednowarstwowa jest wytwarzana z jednej odmiany betonu. Jest jednak mniej wytrzymała w stosunku do dwuwarstwowej. Zawierająca dwie warstwy, składające się z m.in. żwiru, jest trwała i ozdobna. Naturalnym tworzywem, które często się stosuje, jest kamień np. granit lub kamień polny. Jego zaletą jest niepodatność na działanie temperatury. Układanie kostki brukowej z granitu jest szczególnie polecane przy urządzaniu tarasu.

  Czym się kierować przy projektach kostki brukowej?

  Przy wyborze odpowiedniego tworzywa do powierzchni, należy się przede wszystkim kierować rozmiarem tworzywa. Na duże obszary najlepiej układać większe wyroby bądź płyty. Do mniejszych i węższych przestrzeni sprawdzi się drobniejszy bruk. Jego struktura ułatwi układanie nawet na trudno dostępnych miejscach. Do większych przestrzeni pasują też bardziej układane wzory. Grafitowa kostka brukowa lub inny rodzaj znacznie uatrakcyjni całą konfigurację i wprowadzi różnorodność do przestrzeni. Najczęściej kompozycje powierzchniowe o prostokątnym lub kwadratowym układzie tworzy się z 3 kolorów. W przypadku mniejszych przestrzeni, trzeba się ograniczyć do dwóch. W tym celu wybiera się jeden jaśniejszy odcień i dwa ciemniejsze, a następnie układa w odpowiedni sposób. Jeśli nie wiemy, jak tego dokonać, pomocne będą usługi brukarskie.

  Równie istotne są wartości użytkowe. Wyrób powinno się dopasować do zastosowania poszczególnego obszaru. Grubość materiału musi odpowiadać przewidywanemu nasileniu ruchu. Alejki, dróżki i ścieżki najlepiej wyłożyć wyrobami o grubości 3-4 cm. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy poprosić o poradę specjalistę.

  Sprawdź też, jak czyścić elewację i kostkę brukową.