Firma kominiarska Kamila Gołdyna mieści się w Jakubowicach na terenie województwa małopolskiego. Obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych, którym świadczy profesjonalne usługi związane z przewodami kominowymi. Kiedy trzeba wykonać przegląd kominiarski i dlaczego jest to tak ważne? Zapraszamy do lektury!

Przegląd kominiarski w świetle prawa budowlanego

Obowiązkowa kontrola przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych została wprowadzona w 1994 roku. Zgodnie z przepisami każdy właściciel domu jednorodzinnego oraz zarządca budynku wielorodzinnego powinien przynajmniej raz w roku wykonać kompleksowy przegląd kominiarski. Uprawnienia do przeprowadzania tego rodzaju kontroli posiadają mistrzowie kominiarscy widniejący w Ogólnopolskim Rejestrze Mistrzów Kominiarskich.

Jednym z nich jest Kamil Gołdyn. To specjalista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Realizuje on przeglądy kominiarskie w budynkach mieszkalnych, komercyjnych oraz gospodarczych. Wyróżnia go dostęp do nowoczesnych narzędzi, staranność prowadzonych działań oraz wysoka kultura osobista. Za brak ważnego przeglądu kominiarskiego grozi kara finansowa w wysokości od 500 do 5000 zł.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Kompleksowy przegląd kominiarski składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich są dokładne oględziny komina wraz z oceną drożności i szczelności przewodów kominowych. Drożność instalacji może zostać zaburzona przez nagromadzoną sadzę i inne uboczne produkty spalania. Najbardziej zabrudzone są kominy w domach ogrzewanych drewnem i węglem kamiennym, najmniej – w budynkach ogrzewanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.

Przegląd kominiarski kończy się sprawdzeniem poprawności działania przewodów kominowych i wystawieniem dokumentu potwierdzającego wizytę kominiarza. Firma Kamila Gołdyna uczula, że protokół z przeglądu kominiarskiego jest niezbędny w przypadku starania się o odszkodowanie z tytułu pożaru domu. Brak dokumentu zostanie uznany przez towarzystwo ubezpieczeniowe za zaniedbanie obowiązku przeprowadzenia kontroli kominiarskiej, co jest przesłanką do odmowy wypłaty środków.

Przegląd kominiarski – podstawa bezpieczeństwa pożarowego mieszkańców

W sezonie grzewczym rośnie liczba zaczadzeń i pożarów sadzy. Do tego typu zdarzeń przyczyniają się niestety zaniedbane kominy. Nagromadzenie się zanieczyszczeń zmniejsza drożność przewodów kominowych, a to powoduje cofanie się spalin do pomieszczeń, w których żyją ludzie. Z kolei palenie śmieciami i paliwem złej jakości prowadzi do osadzania się sadzy na wewnętrznych ścianach komina.

Jest ona wynikiem niepełnego spalenia się włożonego do pieca opału. Pożary sadzy są o tyle niebezpieczne, że są trudne do wykrycia w początkowej fazie. Przed przedstawionymi wyżej zagrożeniami można się jednak uchronić, regularnie czyszcząc komin. Mistrz kominiarski Kamil Gołdyn zaprasza do współpracy.