Wielu właścicieli gruntów rolnych planuje przekształcenie ich na działkę budowlaną, w celu postawienia na nich domu dla swoich dzieci, czy po prostu dla czystego zysku sprzedażowego. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Wymaga ono bowiem przejścia przez złożone procedury administracyjne, które najlepiej pokonywać wraz z dobrym geodetą. Nie każdy bowiem wie, że najlepsi specjaliści geodezji i kartografii, pomagają w sprawach administracyjno-prawnych dotyczących spraw gruntowych…

Proces administracyjny

Przekwalifikowanie działki rolnej na budowlaną wiąże się ze złożoną procedurą administracyjną, która w niektórych przypadkach jest ułatwiona, a w niektórych niestety bardzo utrudniona. Najczęściej pierwszym etapem odrolnienia gruntów jest zmiana przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze w trybie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego lub w trybie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Etap drugi to zaś wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej.

Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku posiadania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sprawa jest ułatwiona. Należy bowiem złożyć wiosek o zmianę przeznaczenia gruntu na cele nierolnicze. W przypadku braku planu, dużo zadań między innymi terenowych oraz administracyjno-prawnych będzie musiał wykonać geodeta, dlatego warto współpracować z ekspertami o dużym doświadczeniu. Takim wyróżnia się Jerzy Malinowski z Zakładu Usług Geodezyjnych GEO NORD, który nie tylko obsługuje rolników, ale także klientów indywidualnych, publicznych oraz biznesowych, świadcząc m.in. geodezyjną obsługę inwestycji!

Odrolnienie działki – trudności w uzyskaniu zgody

Niestety nie w każdym przypadku można uzyskać zgodę na odrolnienie gruntu rolnego. Przede wszystkim należy wykazać, że dany teren ma niską produktywność. Grunty w klasie I oraz II, niechętnie są zatem przekształcane na działki budowlane. Ułatwieniem administracyjnym objęte są jednak użytki rolne klas I–III, jeżeli grunty te spełniają łącznie takie warunki:  co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;  grunty rolne położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej; grunty rolne położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej; a ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią one kilka odrębnych części.

Zakres prac geodety przy odrolnieniu działki

Nie tylko samym procesem administracyjnym oraz prawnym zajmuje się geodeta przy przekształcaniu gruntu rolnego na działkę budowlaną. Oprócz szeroko pojętej reprezentacji klienta w urzędach, biuro geodezyjna będzie miało w obowiązku wyznaczyć granicę działki, stworzyć plan sytuacyjno-wysokościowy, oraz nanieść wszystkie informacje terenowe na mapę, wraz z jej zaktualizowaniem w UGiK (mowa o aktualizacji mapy zasadniczej). Istotną kwestią będzie również założenie i prowadzenie księgi wieczystej działki.