Blog Panoramy Firm

Przeprowadzanie remontu domu krok po kroku

2019-08-05
remont domu

Do przeprowadzenia generalnego remontu domu lub mieszkania potrzebny jest właściwy plan prac. Opracowanie specjalnego harmonogramu pozwoli na śledzenie zleconych prac remontowych i wykończeniowych i wykonanie ich w terminie. Działania te przede wszystkim powinny być wykonane w odpowiedniej kolejności. Przedstawiamy zatem następujące po sobie etapy remontu mieszkania.

Od czego zacząć prace remontowe?

Remont domu lub mieszkania wymaga sporego nakładu pracy. Dlatego w pierwszej kolejności należy sporządzić plan działań. W ten sposób ekipa remontowa będzie mogła przeprowadzić prace zgodnie z harmonogramem i w terminie. Ułatwi to znacznie rozporządzanie budżetem. Pierwszym krokiem będzie zgłoszenie mieszkania do remontu. Pismo powinno zawierać wszystkie elementy, które planuje się wymienić np. instalacje, ocieplenie ścian, zamianę pokryć dachowych czy okien. Tak przygotowany wniosek trzeba dostarczyć do starostwa powiatowego. Powinien być doręczony co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac remontowych. Brak odpowiedzi oznacza zgodę. Wówczas można przejść do następnego kroku, czyli zakupu materiałów budowlanych, jeśli ekipa remontowa się tym nie zajmuje oraz spisania potrzebnych do renowacji artykułów. Dobrze jest przy tym sprawdzić i spisać ich ceny. Po wybraniu ekipy remontowej i zawarciu umowy można przejść do remontu.

Etapy remontu domu

Plan prac remontowych z reguły obejmuje przeprowadzenie instalacji, sporządzenie wylewek oraz tynkowanie ścian. Poza tym przewiduje się instalację podwieszanych sufitów, szpachlowanie i szlifowanie płyt. Przeprowadza się również tzw. biały montaż oraz gruntowanie ścian i podłóg. Na poszczególne etapy prac wykonywanych przez firmy remontowe składają się:

  1. Rozmontowywanie i budowa ścian działowych. Sporządzenie otworów na przesuwne drzwi lub okna lub ich zamurowanie,
  2. Odnowa instalacji. Zmiany w układzie obiektów instalacji wentylacyjnej, hydraulicznej i elektrycznej z reguły przeprowadza się w kuchniach i łazienkach,
  3. Instalacja gipsowo-kartonowych płyt. Przygotowuje się z nich najczęściej podwieszane sufity.
  4. Ułożenie ceramicznych płyt. Obejmuje układanie terakoty, gresu, kamienia i glazury na posadzkach i ściennych okładzinach. W tym czasie wykonuje się również potrzebne wylewki.
  5. Umieszczenie parkietu i paneli. W przypadku parkietu zaleca się cyklinowanie, lakierowanie, woskowanie lub olejowanie.
  6. Cementowanie ścian. Zagruntowanie przegród pozwoli na nałożenie ochronnych preparatów, farb lub tapet.
  7. Montaż wewnętrznych drzwi oraz przypodłogowych listew.
  8. Malowanie i tapetowanie ścian. Prace zwykle rozpoczyna się od sufitu.
  9. Instalacja zabudowy kuchennej i sprzętu AGD. Montaż oświetlenia, gniazdek i lamp.

Ostatni etap remontu mieszkania obejmuje montaż mebli i naprawę uszkodzonych miejsc. Polega to na przeprowadzeniu przez specjalistów świadczących usługi wykończeniowe niezbędnych poprawek.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Skorzystanie z usług remontowych to dobra opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić czasu i nie czują się na siłach przeprowadzić remont domu własnoręcznie. W zależności od zakresu prac, ceny usług wykończeniowych są różne. Orientacyjna cena renowacji składającej się z: wyburzenia i budowy nowych ścian działowych, odnowy ocieplenia i strychu, montażu nowych instalacji, instalacji stolarki wewnętrznej i prac wykończeniowych to koszt ok. 176000 zł. Najlepiej jednak sprawdzić dokładnie cennik i ofertę firm remontowych.