Uszczelki są elementem, o którym się nie pamięta, póki nie przecieka woda bądź wiatr nie przedostaje się przez szpary. Uszkodzenie uszczelki wydaje się nie być zbyt dużym kosztem, jeśli oczywiście podany wymiar jest dostępny na rynku. Jednak coraz częściej okazuje się, że możemy napotkać problemy z dopasowaniem właściwej uszczelki do danego elementu.

Czym jest uszczelka i czemu niszczeje.

Uszczelka jest elementem, który jak sama nazwa wskazuje, ma coś uszczelniać. Używa się ich do zabezpieczania łączeń na przykład między zaworami, którymi woda mogłaby wyciekać. Wykorzystuje się je również przy oknach, po to, żeby przez okno do domu nie dostawała się woda bądź wiatr oraz nie uciekało ciepło. Są wykonywane z tworzywa sztucznego, najczęściej gumy, ponieważ ich elastyczność powala docisnąć do siebie dwa elementy. Wyróżniamy oczywiście uszczelki miękkie, które można wyginać bez problemu, oraz uszczelki sztywne, które przy zgięciu zwyczajnie się łamią. Jednak ich przeznaczenie jest po prostu inne. Uszczelka niszczeje z kilku powodów. Pierwszym jest starość, uszczelka wykonywana z gumy zwyczajnie kruszeje po pewnym czasie, czy jej używać, czy nie. Drugim powodem jest eksploatacja, uszczelki, które pracują bądź są poddawane wpływowi różnych czynników, zwyczajnie tracą swoje właściwości.

Jak dobrać odpowiednią uszczelkę.

Gdy już pojawi się problem, którego źródłem jest uszkodzona uszczelka, to konieczne będzie, by go rozwiązać. Bardzo często okazuje się, że pod dany zawór bardzo ciężko jest znaleźć idealnie pasującą uszczelkę. Podobnie sprawa ma się z uszczelkami okien, ale również uszczelkami choćby drzwi samochodu. Na nasze szczęście, na rynku jest sporo firm, które zajmują się wykonywaniem uszczelek na zamówienie pod konkretny wymiar. Najlepiej jest oczywiście, gdy oddamy danej firmie starą, zużytą uszczelkę, pod której kształt i wymiar zostanie wykonana jej bliźniacza kopia. Firmy specjalizujące się w produkcji uszczelek oferują nie tylko uszczelki, ale również uszczelnienia płaskie, wielokrawędziowe, toczone oraz formowane metodą wulkanizacji. W ich asortymencie znajdziemy również inne materiały uszczelniające. Jednak w przypadku gdy nie możemy znaleźć odpowiedniej uszczelki, warto zwrócić się do takiej firmy, która szybko i bezproblemowo oraz za nieduże pieniądze wykonana dla nas projekt i go zrealizuje.