Remont domu lub mieszkania – czy warto zatrudnić ekipę remontową?

Materiał partnera
2019-10-01

Wiele osób chciałoby wyremontować swoje mieszkanie, ale podjęcie decyzji o odnowie miejsca zamieszkania jest zawsze trudne i wiąże się z koniecznością wykonania dużej ilości skomplikowanej pracy, lub wynajęciem profesjonalnej ekipy remontowej. W przypadku wynajęcia fachowców musimy uważać przy wyborze firmy budowlanej. Powierzenie mieszkania osobą niekompetentnym może się zakończyć tragicznie. Podpowiemy Państwu jak przygotować się do remontu.

Kiedy potrzebujemy pozwolenie na remont?


Większość prac remontowych wykonywanych w mieszkaniach nie wymaga posiadanie pozwolenia na budowę, ale istnieją sytuacje, w których ten dokument będzie potrzebny. Wszelkie prace, które wpływają tylko i wyłącznie na nasze mieszkanie nie potrzebują takiego pozwolenia, dlatego możemy bez przeszkód zająć się:

  • malowaniem,
  • tapetowaniem,
  • szpachlowaniem,
  • układaniem płytek,

i innymi czynnościami mającymi na celu odtworzenie stanu pierwotnego budynku. Nie musimy posiadać zezwolenia również na prace związane z wyburzaniem ścian (jeśli nie są to elementy konstrukcyjne) i stawianiem ścianek działowych. Pozwolenia na budowę wymagają wszystkie prace wpływające na parametry użytkowe i techniczne całego budynku. Jeśli planujemy wymienić część instalacji, co spowoduje zmiany w dostawie prądu czy gazu dla całego budynku musimy uzyskać odpowiednią zgodę.  Przed rozpoczęciem prac remontowych powinniśmy się zawsze upewnić, czy planowane przez nas prace będą wymagać zgody budowlanej.

Roboty realizowane w czasie remontu

W zależności od tego, czy chcemy przeprowadzić generalny remont całego mieszkania, odnowić łazienkę, a może zmienić układ pokoi, musimy przygotować się na inne prace budowlane. Warto przygotować plan prac, w którym zawarte będą informacje na temat przeprowadzanych prac oraz wykorzystywanych materiałów. Pozwoli to usprawnić pracę i zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Większość remontów nie obejdzie się bez szpachlowania, malowania i innych prac mających na celu wykończenie wnętrza. Ważne są również roboty mające na celu zmiany w układzie pomieszczeń, czyli:

  • wyburzanie ścian,
  • stawianie ścianek działowych,
  • montaż sufitu podwieszanego.

W przypadku remontu takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka należy zwrócić dodatkową uwagę na wykonywane tam prace. Wszystkie materiały wykorzystywane w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność powinny cechować się jak największą wodoodpornością. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłączenie armatury łazienkowej, jest biały montaż. Solidne wykonanie prac związanych z układaniem glazury, gresu czy terakoty jest kluczowa przy remoncie łazienki, gdyż błędy popełnione przy ich montażu mogą doprowadzić do powstawania rozwarstwień, a nawet odpadnięcia płytki.

Jak wybrać solidną firmę remontową?

Samodzielne przeprowadzenie prac remontowych jest bardzo skomplikowane i wymaga dużych umiejętności i poświęcenia znacznej ilości czasu. Często lepszą decyzją jest powierzenie prac wykwalifikowanej ekipie remontowej. Przy wyborze firmy budowlanej należy zwrócić uwagę na poziom kwalifikacji pracowników, zakres świadczonych usług, a także doświadczenie. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie konkretnie prace remontowe będziemy chcieli przeprowadzić w swoim mieszkaniu, powinniśmy skorzystać z usług firmy, która świadczy szeroki wachlarz usług remontowych. Wybór takich firm jak Smart Fliz z Krakowa, czyli przedsiębiorstw posiadających bogate doświadczenie oraz odpowiednią renomę, zawsze będzie dobrą decyzją.

Remont mieszkania wykonujemy zazwyczaj raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego nigdy nie powinniśmy decydować się na samodzielny remont, nie posiadając odpowiednich umiejętności, ani także powierzać pracy niepewnym firmom.