W starszych budynkach jednorodzinnych, czy wielorodzinnych, a także w biurowcach i innych lokalach użytkowych co około kilkanaście lat, a może nawet co kilka, powinno przeprowadzać się remont instalacji elektrycznej. Celem takiego działania jest zapewnienie najwyższego standardu energetycznego, czy tego dotyczącego bezpieczeństwa i innowacji. Nie każdy wie bowiem, że dzisiejsze instalacje elektryczne mogą być inteligentne – zarządzane automatyką budynkową i przy tym wspierające idee energooszczędności.

Kiedy przeprowadzić remont instalacji elektrycznej?

Remont instalacji elektrycznej szczególnie trzeba przeprowadzić wtedy, kiedy często dochodzi do awarii różnych jej układów, a także osprzętów. Przepięcia, źle działający system oświetlenia, czy uszkodzone gniazda to jedne z pierwszych oznak tego, że czas na profesjonalny i kompleksowy remont. Modernizację warto również przeprowadzić wtedy, kiedy planujemy większy remont wnętrz w domu, czy w mieszkaniu. To wtedy stwarzamy sobie idealny moment na odnowienie elektryki. Jeśli tego jednak nie zrobimy, może niestety pożałować. Za kilka lat będziemy i tak zmuszeni do przeprowadzenia modernizacji…

Jeśli jednak dana sieć działa Twoim zdaniem prawidłowo, a Ty nie wiesz, czy jest ona tylko pozornie sprawna, koniecznie podejmij współpracę z takimi pracowniami instalatorskimi, jak INSTALSPEC. To jej pracownicy przeprowadzają remonty instalacji, a także ich przeglądy i konserwacje. Wielu ekspertów podkreśla, że remont instalacji jest także ważny, jeśli w domu zaczęliśmy korzystać z technologii pobierających dużo prądu. Mowa o centralnym odkurzaczu, podgrzewaczach wody, czy o klimatyzacji.

Czego powinien dotyczyć remont instalacji elektrycznej?

Kompleksowy remont instalacji elektrycznej, polega na wymianie okablowania i gniazd na nowe. Należy również wymienić rozdzielnicę, a nawet zainwestować w domową szafę sterowniczą podłączoną pod automatykę budynkową. Warto również przemyśleć opcję inwestowania w kompensatory mocy biernej, które obniżają znacznie rachunki za energię elektryczną. Oprócz tego postawić powinno się na nowe i niezależne obwody. Na przykład w kuchni lodówka i kuchenka elektryczna, powinny mieć własne układy, podobnie jak mulitmedia w salonie i klimatyzacja. Tworzenie puszkowych, zintegrowanych i aluminiowych układów jest dzisiaj poza najnowszymi branżowymi standardami. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o zwiększonej liczbie gniazdek, o stworzeniu paneli z gniazdkami i łącznikami mulitmedialnymi, a także o wdrożeniu wyłączników nadprądowych oraz różnicoprądowych. Ważne są także wysokiej klasy uziemienia oraz ograniczniki przepięć, które chronią przed nagłymi impulsami prądu o bardzo wysokim napięciu - spowodowanymi na przykład bliskim uderzeniem pioruna lub przepięciami w sieci zasilającej.