Klatki schodowe w kamienicach, biurowcach, czy blokach z wielkiej płyty często są w opłakanym stanie. Zanim mogą one przejść profesjonalny remont, często muszą one mieć naprawione instalacje elektryczne, grzewcze, czy też muszą być osuszone i musi być usunięta z ich przestrzeni wilgoć. Jeśli jednak ich stan pozwala na bezpośredni remont, warto przygotować odpowiedni projekt. Tu przedstawiamy kilka zasad przy modernizowaniu klatek schodowych.

Postaw na przestronność

Aby zwiększyć przestronność i jasność klatek schodowych, należy przede wszystkim wybrać takie materiały wykończeniowe, aby optycznie rozjaśniały one wnętrza. Wybierać należy odcienie szarości, krem, delikatną zieleń, błękit, czy też biel. W przypadku klatek z bardzo małymi oknami, warto pokusić się o powiększenie otworu oraz o wstawienie bardzo szczelnych okien, które po zlikwidowaniu mostków termicznych idealnie będą izolowały termicznie pomieszczenia. Pomyśleć należy również nad oświetleniem. Najlepiej wybierać zautomatyzowane lampy z czujnikami ruchu, a także rozwiązania LED, mogące być montowane pod stopniami schodów, bądź pod balustradami!

Wybierz wysokiej jakości materiały wykończeniowe

Urządzając nową klatę schodową należy przede wszystkim wybrać wysokiej jakości materiały wykończeniowe, które wytrzymają duże natężenie ruchu, a także znaczne obciążenia statyczne i dynamiczne. Warto, aby były one również łatwe w utrzymaniu czystości, co jest bardzo ważne. Jakie zatem materiały warto wykorzystywać? Najlepiej aby były to płyty z kamienia naturalnego, duże płyty ceramiczne, a nawet szkło hartowanego. Polecany jest również mikrocement, który idealny jest na podłogę, sufit, a nawet ściany, posiadając własności hydrofobowe i zapewniając modernistyczny wygląd. Podkreślić bowiem należy to, aby klatka schodowa była remontowana tak, by stworzyć w niej klimat industrialny, klasyczny, nowoczesny, awangardowy, czy też skandynawski. Przestronność, nowoczesność i jasność, to najważniejsze cechy pięknych klatek schodowych.

Dbając o detale

Najlepsze firmy remontowe, które mają doświadczenie w remontach klatek schodowych w wersji pod klucz, zadbają również o wszystkie ważne detale. Tak jest w przypadku współpracy z ekipą remontową Adriana Małka. To jego specjaliści są w stanie wymienić, bądź odnowić balustrady metalowe i drewniane, czy to oni wymienią włączniki świateł i dzwonki do drzwi w jednym zuniwersalizowanym modelu – np. eleganckie czarne, czy też srebrne. Ważne jest także wykorzystanie grzejników, jako elementów dekoracyjnych klatek schodowych. W przypadku osprzętu żeliwnego, można odnowić go w wersji awangardowej połączonej z retro stylistyką. Mowa o pomalowaniu grzejników w kolorze srebra lub nawet miedzi.