Planujesz gruntowny remont domu lub mieszkania? Zastanawiasz się, jak odnowić parkiet i drzwi? Czy w ogóle opłaca się ich renowacja? Czy może lepiej zamontować nowe?  Odnawianie drzwi i parkietu to jedne z głównych i najczęściej wykonywanych przez ekipy prac remontowych. Jakie tworzywa oraz narzędzia będą potrzebne? Jak dokładnie wyglądają i z czego składają się prace?

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do renowacji parkietu?

Do odnawiania parkietu nie są wymagane szczególne materiały. Wystarczy specjalny środek do olejowania lub przeznaczony do powierzchni lakier. Asortyment uzupełnią artykuły chemiczne, takie jak podkład pod lakier. Do wypełniania szczelin pomocna będzie szpachlówka. Można ją wykonać samodzielnie z np. lakieru i pyłu drzewnego. Najlepiej jednak w tym celu skorzystać z pomocy ekipy z  firmy remontowej. Do renowacji powierzchni najlepiej używać lakierów zawierających wodę. Na rynku występują ich różne rodzaje, od matowych po z połyskiem. Z kolei do olejowania przydadzą się dodatkowe listwy i części do montażu np. klipsy lub uchwyty, jak również progi. Do drobnych deficytów należy za to przygotować dopasowane kolorystycznie akrylowe kity i profesjonalne środki. Praktycznymi urządzeniami są natomiast cyklinarka i odpowiedni papier ścierny. Często prace remontowe wymagają również zastosowania szlifierki krawędziowej lub tarczowej. Pomocna będzie także łapka ciesielska, polerka i wiertarka. Zanim przystąpimy do prac remontowych, skontrolujmy stan powierzchni. W tym celu należy sprawdzić przytwierdzenie pokrycia do podłoża. Nie powinno się odnawiać parkietu, jeśli wykryje się jakiekolwiek zniekształcenia.

Przebieg odnowy parkietu

Związane z renowacją parkietu prace remontowe należy zacząć od przygotowania pomieszczenia. Dlatego też należy wynieść wszystkie meble i sprzęt oraz zabezpieczyć je folią. Następnie odrywa się listwy podłogowe z użyciem ciesielskiej łapki. Przytwierdzone do ściany listwy należy odkręcić lub zdjąć z podtrzymujących je uchwytów. Etapy prac można podzielić na:

  1. Cyklinowanie. Polega na zeszlifowaniu powierzchni najlepiej 3-5 razy, zmieniając przy tym ścierny papier na drobniejszy,

  2. Szpachlowanie. Do wypełniania ubytków stosuje się szpachlę z metalu i preparat z żywicą,

  3. Lakierowanie. Z użyciem bezbarwnych lub kolorowych lakierów. Aplikuje się je pędzlem, wałkiem, pistoletem natryskowym lub szpachlą.

  4. Olejowanie. Zamiennikiem lakierowania jest wykorzystanie oleju do drewna. Jego zaletą jest ochrona deszczułek przed wilgocią i dobra impregnacja.

Ostatnim etapem są prace wykończeniowe polegające na zamocowaniu listew przypodłogowych bądź progów. Wybór materiałów jest różnorodny: od tworzyw z PVC po lite drewno. Listwy instaluje się za pomocą kontaktowego kleju, klipsów, uchwytów bądź wkrętów. Powinny być przytwierdzone do przepierzeń.

Jak wygląda renowacja drzwi?

Renowacja drewnianych drzwi przebiega podobnie jak odnowa parkietu. Najpierw należy usunąć stare warstwy lakieru za pomocą opalarki emitującej gorące powietrze. Następnie zeskrobuje się pozostałości powłoki szpachelką. Starą warstwę można także pokryć preparatami chemicznymi w formie żelu. Aplikuje się je pędzlem, a po upływie odpowiedniego czasu, ściera szpachelką. Do odnawiania drzwi można także zastosować cyklinę do drewna. W przypadku pozostałości po farbie trzeba będzie je zeszlifować elektryczną szlifierką lub papierem ściernym. Potem powinno się drzwi odpylić i uzupełnić ubytki odpowiednią szpachlą. Do malowania drzwi można za to zastosować akrylowe, kredowe lub tablicowe farby, bejce, oleje lub woski. Można je znaleźć w sklepach budowlanych lub hurtowniach. Przy jakichkolwiek wątpliwościach, najlepiej skorzystać z porady fachowca.