Lastryko to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do stworzenia płyt nagrobnych. Ten kamień sztuczny powstaje w wyniku połączenia ze sobą wody, grysu i cementu. Grys może być bazaltowy, marmurowy lub z innej skały. Nagrobki z lastryka są odporne na działanie promieni UC, a także na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz ścieranie. Twarde lastryko trudno uszkodzić, jednakże porowatość sprawia, że materiał może pochłaniać wilgoć, co może powodować gromadzenie się brudu i innych zanieczyszczeń.

Sposoby na czyszczenie nagrobków z lastryka

Lastrykowe nagrobki charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że są lepsze od niektórych kamieni naturalnych. Do ich czyszczenia używa się między innymi szczotki z twardym włosiem, a nawet ryżowej, chyba że nagrobek wykonany jest z gładkiego lastryka. Wtedy odradza się ich używania. Na początku płyta nagrobna musi zostać obficie polana wodą. Jeśli zabrudzenia nie są wielkie, wystarczające będą domowe detergenty jak np. płyn do mycia naczyń. Podczas jego stosowania nie zaleca się wykorzystywania dużej ilości płynu, ponieważ później możemy mieć trudności z pozbyciem się piany. Po wyczyszczeniu pomnika trzeba go wytrzeć do sucha.

W przypadku większych zabrudzeń, które są trudniejsze do wyczyszczenia, warto sięgnąć do specjalistyczne środki chemiczne służące do czyszczenia lastryka. Preparaty te zazwyczaj są antystatyczne i nisko pieniące się. Poza tym szybko odparowują, nie pozostawiając smug i zacieków na nagrobkach. Stosowanie takich specyfików nadaje powierzchni połysk. Jeżeli zauważyliśmy, że nagrobek z lastryka zaczął porastać grzybami lub mchem, wówczas warto zastosować środki chemiczne grzybobójcze. Nie powodują one odbarwień, a usuną większość grzybów, mchów, porostów i innych tego typu zanieczyszczeń.

Renowacja nagrobków z lastryka

Nagrobki z lastryka po pewnym czasie niszczeją. Wpływ na to mają nie tylko warunki pogodowe i wilgoć, lecz również nieodpowiednie dbanie o nie. Jednak w dzisiejszych czasach istnieją technologie, dzięki którym możliwe jest wykonanie maszynowej renowacji takich pomników. Renowacja nagrobków może odbywać się przy użyciu agregatu prądotwórczego, szlifierki do betonu oraz przemysłowego odkurzacza. Szlifierka z diamentową tarczą służy do zdzierania brudu i innych zanieczyszczeń, które przez lata zbierały się na płycie nagrobnej. Poza tym usuwa ona odbarwienia, o ile te powstały. Jeśli nie chcemy bardziej zniszczyć nagrobka, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy kamieniarskiej, która oferuje usługi czyszczenia nagrobków. Taką jest Zakład Kamieniarsko-Nagrobkowy Hega. W trakcie szlifowania używa się tarcz z coraz drobniejszą granulacją, dzięki czemu powierzchnia będzie coraz gładsza. Niekiedy renowacja pomnika wymaga uzupełnienia jego braków. Wtedy konieczne jest użycie odpowiedniej zaprawy, która zastąpi wykruszony element. Poza tym renowacja może polegać na dorobieniu lub odnowieniu liter znajdujących się na płycie nagrobnej.