Wymienić można wiele rodzajów map geodezyjnych. Wszystko zależy od tego, do jakiego celu są one potrzebne. W związku z tym, zlecając specjaliście wykonanie danego projektu, koniecznie trzeba wskazać przeznaczenie rozwiązania. Wówczas geodeta wykona odpowiednią mapę, która spełni wymagania zleceniodawcy. Jakie wymienia się rodzaje map geodezyjnych? Jakie jest ich przeznaczenie?

Czym jest kopia mapy zasadniczej?

Wskazany rodzaj opracowania można uzyskać w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Jest to projekt, który może być wykorzystany tylko do celów informacyjnych. Wynika to z tego, że ma ona charakter archiwalny. Co więcej, nie może mieć wszystkich obiektów, które znajdują się na danym terenie. Pewna grupa instytucji wydaje na ich podstawie decyzje o warunkach zabudowy.

Kilka słów o mapie do celów prawnych

Mapa do celów prawnych jest rozwiązaniem, które pomaga dokonać czynności prawnych. Doskonałym przykładem jest założenie księgi wieczystej.

Charakterystyka mapy podziałowej

To mapa geodezyjna, która niezbędna jest przy wydzieleniu z nieruchomości kilku działek. Dlatego opracowanie wykonuje się przy dzieleniu działki na mniejsze elementy.

Mapa do celów projektowych

Mapa do celów projektowych tworzona jest na podstawie mapy zasadniczej. W tym przypadku geodeta musi uaktualnić określone rozwiązanie. Jednakże bywają takie sytuacje, w których nie ma mapy zasadniczej. Wówczas specjalista musi dokonać pomiaru wskazanego terenu i na tej podstawie przygotować projekt mapy zasadniczej – podkreśla profesjonalista zatrudniony w firmie działającej pod nazwą Usługi Geodezyjne Tadeusz Bober z Kościerzyna.

Opracowanie przeznaczone do celów projektowych umożliwia otrzymanie pozwolenia na budowę. Stanowi ona załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Podkreślić należy fakt, że ważność rozwiązania ma ograniczenie czasowe.

Mapa do celów projektowych ma w swoim zasięgu obszar, który otacza teren inwestycji w pasie kształtującym się na minimalnym poziomie 30 m. Ponadto, w razie konieczności określenia strefy ochronnej również jej teren. Opracowanie dodatkowo powinno zawierać linie rozgraniczające obszary wyróżniające się różnym przeznaczeniem, usytuowanie zieleni wysokiej z określeniem pomników przyrody oraz innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta.

Mapy inwentaryzacyjne

Mapy inwentaryzacyjne wymagane są przy zgłoszeniu domu do użytkowania. Istotne jest to, że osobno wykonywane są mapy inwentaryzacyjne domu oraz ogrodzenia, przyłączy elektrycznych, gazowych, kanalizacyjnych oraz wodociągowych.