Praca z najtwardszymi materiałami budowlanymi, do których z pewnością zaliczyć można m.in. beton i kamień, wymaga wykorzystania nie tylko ogromnego doświadczenia, ale również specjalistycznych narzędzi. Muszą się one cechować przede wszystkim zwiększonymi parametrami wytrzymałościowymi w zakresie odporności na ścieranie i wpływ wysokich temperatur. Doskonały przykład stanowią tutaj tarcze diamentowe. Co warto o nich wiedzieć i na jakie czynni zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakie są typy tarcz diamentowych?


Cechą charakterystyczną tego typu tarcz jest materiał użyty do wzmocnienia powierzchni tnącej. Mowa tutaj oczywiście o syntetycznym proszku diamentowym, który zapewnia optymalne właściwości dotyczące zużycia i eksploatacji. Obecnie na rynku asortymentowym zetknąć można się z wieloma rodzajami popularnych „diamentówek”, co paradoksalnie utrudnia wybór odpowiedniego narzędzia. Aby ułatwić proces zakupu, specjaliści zdecydowali się na wprowadzenie podziału ogólnego opierającego się na rozróżnieniu typu powierzchni cięcia.

W pierwszej grupie wszyscy zainteresowani znajdą tarcze diamentowe o bieżni ciągłej, która wyjątkowo dobrze sprawdza się podczas pracy z materiałami twardymi i jednocześnie kruchymi. Za najbardziej uniwersalne uchodzą tarcze, których ostrze wykonane jest z odpowiednio wyprofilowanych segmentów. Ta cecha szczególna sprawia, iż są one stosowane przy materiałach betonowych. Wszędzie, tam gdzie istnieje uzasadniona obawa dotycząca powstania w procesie obróbki wysokich temperatur, stosuje się tarcze segmentowe ze szczelinami, które pełnią funkcję chłodzącą. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wybrać tarczę diamentową?


Każda tarcza diamentowa charakteryzuje się wyraźnie sprecyzowanym zestawem parametrów, które ułatwiają jej wykorzystanie do konkretnego zadania. Przed zakupem z pewnością warto zwrócić uwagę zarówno na wielkość tarczy, jak i na jej grubość. Oczywiście uwzględnić powinno się także wielkość otworu mocującego, który musi idealnie pasować do posiadanego przez nas elektronarzędzia. Mniej doświadczone osoby mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, iż niezwykle istotnym czynnikiem jest również maksymalna prędkość obrotowa, z jaką tarcza powinna pracować. Zbagatelizowanie tej właściwości, choć oczywiście nie przyczyni się do braku możliwości wykonania cięcia, to z pewnością wyraźnie skróci jej żywotność.

Profesjonalni wykonawcy budowlani biorą pod uwagę również sprawy związane z tym, czy cięcie będzie wykonywane metodą na sucho, czy też na mokro. Jak podkreślają specjaliści firmy Bolt, jakość tarczy diamentowej uzależniona jest w największej mierze od produkcji i wykorzystanych podczas niej materiałów. Dlatego wszyscy ci, którym zależy na tym, aby tarcza wytrzymała obciążenia eksploatacyjne jak najdłużej, powinni zwrócić uwagę na narzędzia najbardziej rozpoznawalnych marek. Choć oczywiście będą one nieco droższe od swoich standardowych odpowiedników, to wszystkie koszty potraktować można w kategoriach pewnej inwestycji, która na pewno szybko się zwróci.