Kostka brukowa to materiał budowlany, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem, jeśli chodzi o materiału wykorzystywane do wykańczania nawierzchni zewnętrznych. Stosuje się ją naprawdę w wielu miejscach, jak np. ogrody, ścieżki komunikacyjne, parkingi, podjazdy do garażów, czy tarasy. Producenci i sprzedawcy kostek brukowych posiadają bogatą ofertę tego materiału, a kostki klasyfikuje się biorąc pod uwagę rozmaite kryteria.

Rodzaje kostki brukowej ze względu na specyfikację ich wytwarzania

Można wyróżnić dwa rodzaje kostki brukowej, jeżeli pod uwagę weźmiemy specyfikację jej produkowania. Pierwszy rodzaj to kostka brukowa przemysłowa, a drugi to kostka brukowa szlachetna.

Kostka brukowa przemysłowa, którą oferuje firma Tomex kostka brukowa  i ogrodzenia betonowe, określana jest również mianem kostki brukowej standardowej. Zazwyczaj wykorzystuje się ją na dużych parkingach i chodnikach. Charakteryzuje się ona jednolitym kolorem. Zwykle jest to kolor szary. Poza tym ma prosty kształt. Kostka przemysłowa najczęściej posiada kształt prostokąta lub klepsydry.

Kostka brukowa szlachetna to gwarancja lepszych walorów dekoracyjnych w porównaniu do kostki przemysłowej. W zależności od zamówienia może ona posiadać różnorodne kolory, a także bardziej wymyślne kształty. Podczas produkowania kostki szlachetnej stosuje się dodatkową obróbkę, której celem jest zmiana wyglądu zewnętrznego produktu. Wówczas wyróżniamy:

  • kostki o powierzchni płukanej,
  • kostki o powierzchni szczotkowanej,
  • kostki o powierzchni łupanej,
  • kostki o powierzchni postarzanej,
  • kostki o powierzchni strukturalnej.

Aby uzyskać kostkę o powierzchni płukanej, podczas obróbki wypłukuje się ją wierzchnią warstwę betonu. Takie rozwiązanie pozostawia na kostce jedynie zabarwione kruszywo. Powierzchnia kostki płukanej jest chropowata, co daje jej właściwości antypoślizgowe. W celu uzyskania kostki brukowej o powierzchni szczotkowanej, niezbędne jest szczotkowanie. Zabieg ten tworzy na kostce dodatkowe pory, dzięki czemu cały materiał nabiera więcej estetycznych walorów.

Kostka o powierzchni łupanej ma swoim wyglądem przypominać kamienie naturalne. Produkcja takiej kostki polega na obłupywaniu jej boków. Finalnie uzyskuje się mniej foremne kształty, które są trudne do powtórzenia. Dzięki temu taka kostka dobrze imituje nawierzchnie z naturalnego kamienia. Podobną do niej jest kostka łupana. Do jej produkcji wykorzystuje się proces młoteczkowania, który sprawia, że obrabiany materiał nabiera zabytkowego charakteru i bez trudu może przypominać stary bruk. Kostki o powierzchni strukturalnej są z kolei imitacją kamienia naturalnego.

Rodzaje kostki brukowe ze względu na materiał ich wyprodukowania

Kostkę brukową można również podzielić na inny sposób, z uwzględnieniem materiału, z którego zostały wyprodukowane. Wśród takich kostek wyróżnia się:

  • kostki z betonu,
  • kostki kamienne,
  • kostki z kamienia polanego.

Najbardziej popularne są kostki z betonu. Charakteryzują się one dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Takie kostki stosuje się w ogrodach, na podjazdach oraz parkingach. Do produkcji kostek kamiennych wykorzystuje się kamienie naturalne. Wśród nich najpopularniejsza jest kostka granitowa. Oprócz ciekawego wyglądu jest ona wytrzymała na ściskanie i niskie temperatury. Ten rodzaj kostki wykorzystuje się niemal do większości prac brukarskich. Ostatni rodzaj, czyli kostka z kamienia polanego wyglądem przypomina stary bruk. Do jej ułożenia prawidłowego potrzeba doświadczenia, jednak efekt końcowy jest zniewalający. Takiej kostki używa się do wykonania eleganckich podjazdów, czy tarasów.