Piasek to podstawowy materiał budowlany, którego nie może zabraknąć zarówno przy konstrukcji domu jednorodzinnego, jak i przy powstającej hali magazynowej. Na samym placu budowy ma rozmaite zastosowania, a i to nie wyczerpuje w pełni jego możliwości. Wykorzystywany jest między innymi do tworzenia zapraw murarskich, ale niezastąpiony jest także w przemyśle szklarskim. Gdzie znajduje zastosowanie?

Piasek na placu budowy

Budownictwo to podstawowe przeznaczenie piasku suszonego. Wykorzystywany jest przede wszystkim do budowy dróg i mostów, ale znajdziemy go również na budowie innych obiektów – domów, budynków mieszkalnych, komercyjnych czy przemysłowych. Ponadto wykorzystywany jest do produkcji zapraw murarskich oraz betonów cementowych, mas szpachlowych, klejów, tynków, a także posadzek przemysłowych. Wiele z tych materiałów budowlanych to rozwiązania niezastąpione, bez których nie mogłaby powstać żadna konstrukcja. Piasek budowlany wykorzystywany jest również do wypełniania szczelin przy układaniu płyt chodnikowych czy kostki brukowej. Tak szerokie spektrum zastosowań jest możliwe między innymi dzięki temu, że piasek występuje w różnych frakcjach. W sprzedaży dostępne są ziarna rozmiaru:

  • 0,1-0,5 mm;
  • 0,5-1,2 mm;
  • 0,5-2,5 mm;
  • 1,4-2,5 mm;
  • 2,0-5,0 mm.

Obok podziału związanego z wielkością ziaren piasku istnieje podział według składu mineralnego. Zgodnie z nim wyróżniamy piaski kwarcowe – wykorzystywane najczęściej – oraz inne, w tym wulkaniczne, wapienne, węglanowe czy polimineralne.

Mniej typowe zastosowania piasku

Drugą po budownictwie gałęzią przemysłu, w jakiej piasek stanowi istotny materiał, jest szklarstwo. Wysoka zawartość krzemu sprawia, że po podgrzaniu piasek topi się i tworzy przezroczystą, plastyczną masę. W ten właśnie sposób powstają różnego rodzaju szyby oraz wszelkie szklane wyroby. Natomiast wykorzystany w wyrobie talerzy, wazonów czy innych naczyń pozwala nadać im szczególne cechy wytrzymałościowe i jakościowe. Grubsze frakcje tego kruszywa sprawdzają się doskonale w roli czyściwa dla maszyn przemysłowych w procesie tak zwanego piaskowania.

O tym, w jakim celu może zostać wykorzystany piasek suszony, decydują parametry takie jak pochodzenie, proces oczyszczania, suszenia oraz przechowywania. Dlatego też zazwyczaj sprzedaż piasku prowadzona przez producentów takich jak firma Anmar dotyczy piasku workowanego. W ten sposób niezwykle łatwo jest zabezpieczyć materiał przed zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem na przykład podczas transportu czy magazynowania na terenie budowy albo zakładu. Pakowanie piasku, każdego innego kruszywa budowlanego w worki znacząco ułatwia również jego przewożenie i przechowywanie.