Zaakceptowałeś projekt domu i przystąpiłeś do realizacji inwestycji, ale z czasem okazało się, że układ pomieszczeń wymaga drobnych modyfikacji? Jeżeli zastanawiasz się, czy istnieje możliwość zmiany położenia ścian działowych, skonsultuj się z Mar-Bud. Eksperci budowlani pomogą Ci określić zakres możliwych do wprowadzenia zmian i podpowiedzą, które należą do grupy zmian nieistotnych, czyli niewymagających pisemnej zgody autora.

Ściana działowa – co powinieneś wiedzieć przed jej budową?

Ściany to podstawowe elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. W zależności od pełnionych funkcji wyróżniamy dwa rodzaje– działowe i nośne. Te drugie dzielą dostępną przestrzeń w obrębie kolejnych kondygnacji, nie przejmując przy tym obciążenia stropu i innych elementów domu. Jak wskazuje specjalista z Mar-Bud:

Wyburzenie nie niesie za sobą zagrożenia budowlanego. Najlepszym momentem na budowę ścianek działowych jest etap po wzniesieniu konstrukcji domu. Wykonując prace w tym czasie eliminujemy ryzyko powstawania pęknięć i uszkodzeń, które mogłyby wystąpić podczas równoległego stawiania obu rodzajów ścian. Jeszcze do niedawna konstrukcje nośne występowały na ogół w formie murowanej, jednak obecnie większość inwestorów decyduje się na ściany szkieletowe ze stalowych profili lub płyt karton-gipsowych

– mówi pracownik Mar-Bud.

Dom w stanie surowym a ścianki działowe.

Dobudowanie bądź usunięcie ścianki działowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia zmian w urzędzie. Biorąc pod uwagę, że postawienie ścianek działowych nie zmienia parametrów technicznych i użytkowych obiektu, inwestor z zasady nie musi podejmować żadnych działań prawnych. Eksperci z Mar-Bud zaznaczają jednak, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe mogą wymagać złożenia wniosku przed przystąpieniem do prac remontowych. Jeżeli zaś chodzi o ściany nośne, ich zmodernizowanie bez uzyskania pozwolenia zawsze będzie traktowane jako samowola budowlana.