Serwis klimatyzacji – na czym to polega?

Materiał partnera
2019-07-18

Różnego rodzaje klimatyzatory stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, cechują się coraz mniejszymi rozmiarami i bardzo atrakcyjnymi cenami. Zamontowanie systemu klimatyzacji to doskonała okazja ku temu, aby skutecznie poradzić sobie z coraz bardziej odczuwalnymi upałami. Niemniej jednak, aby klimatyzator mógł działać długo i bezawaryjnie, istnieje konieczność jego profesjonalnego serwisowania. O czym konkretnie mowa?

Klimatyzatory – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne klimatyzatory, zresztą jak zdecydowana większość podobnych produktów, nie są urządzeniami bezobsługowymi. Co to znaczy dla zwykłego użytkownika? Nie mniej, nie więcej niż to, że podczas procesu eksploatacji, niektóre części klimatyzatora muszą zostać poddane serwisowi, polegającemu na ich wyczyszczeniu lub wymianie. O jakie części chodzi? Przede wszystkim należy poświęcić wiele uwagi filtrom, które zawsze powinny znajdować się w nienagannym stanie. Nie można zapominać także o optymalnej ilości czynnika chłodzącego.

Przynajmniej raz do roku oceny technicznej wymagają również parowniki oraz sprężarka. Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany przede wszystkim przez doświadczonych fachowców, do których zdecydowanie zalicza się firma Jarosława Chylińskiego. Warto również wspomnieć o tym, że serwisowi mogą zostać poddane elementy elektroniki sterującej. Co może się stać, gdy klimatyzator nie będzie poddawany regularnym przeglądom?

Do czego może doprowadzić brak serwisowania?                                                                                                                                                                                                                                             

Odpowiedź na pytanie, dotyczące tego, do czego może przyczynić się brak serwisowania klimatyzatora, jest bardzo prosta. W ostateczności dojdzie do całkowitego uszkodzenia urządzenia, choć na ten stan składa się wiele zależnych od siebie czynników. Nieserwisowany klimatyzator niesie jednak ze sobą bardzo poważne zagrożenie, jeżeli chodzi o zdrowie domowników. To właśnie zaniedbane urządzenia chłodzące tworzą świetne warunki dla znacznie szybszego rozwoju grzybów i pleśni, które mają naukowo udowodniony, niszczący wpływ na ludzkie drogi oddechowe. W takiej sytuacji różnego rodzaju drobnoustroje wdychane są przez wszystkich użytkowników pomieszczenia, w tym również przez dzieci. To bardzo prosta droga do rozwoju lub zwiększenia objawów alergii.

Trzeba też wspomnieć o tym, iż jednym z objawów wadliwie funkcjonującego klimatyzatora jest bardzo nieprzyjemny zapach, wydobywający się z wewnątrz. Brak serwisu klimatyzacji oznacza również spadek wydajności urządzenia, co bezpośrednio wiąże się ze znacznie dłuższym czasem chłodzenia pomieszczenia. Choć serwis wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami, to zdecydowanie warto traktować je w kategoriach pewnej inwestycji.

Opracowanie artykułu:

Elektromechanika chłodnicza Jarosław Chyliński

pl. Nowy Rynek 1/19, 09-400 Płock mazowieckie
e-mail
telefon