Serwisowanie kotłów centralnego ogrzewania

Materiał partnera
2019-07-24
Źródło: gettyimages

Kotły centralnego ogrzewania wymagają odpowiedniej pielęgnacji i serwisowania. Podczas dokonywania przeglądu kotła należy przestrzegać pewnych zasad, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo użytkowania kotła, zmniejsza koszty późniejszej jego eksploatacji oraz przyczynia się do poprawy komfortu korzystania z niego. Dodatkowo kotły musza być we właściwy sposób konserwowane. Tymi zadaniami zajmują się specjaliści znający się na instalacjach centralnego ogrzewania.

Jak zadbać o prawidłową pracę kotła?

Na prawidłową pracę kotła centralnego ogrzewania składa się kilka czynników. Należy przede wszystkim dokonywać przeglądów technicznych kotła. Kontrola kotła c.o. to ocena jego stanu. Jednak to nie wystarczy do właściwej eksploatacji kotła. Musimy zadbać również o jego regularne czyszczenie, a gdy zajdzie taka potrzeba trzeba wymienić uszkodzone lub zepsute podzespoły znajdujące się w kotle. Takimi elementami mogą być filtr oleju, wkładki filtra wodnego, czy dysza olejowa.

Serwisowanie kotła centralnego ogrzewania jest istotną czynnością w związku z jego eksploatacją. Podczas przeprowadzania serwisowania koniecznie trzeba trzymać się zaleceń podanych przez producenta, a także należy kierować się przepisami prawa budowlanego. Doświadczeni serwisanci kotłów z firmy Gti24 z Lublina zalecają przeprowadzanie serwisowania kotłów centralnego ogrzewania co najmniej raz do roku. Sprawdzenia kotłów c.o. najlepiej jest dokonywać przed sezonem grzewczym, kiedy jeszcze nie korzystamy z kotła. Nie należy także zwlekać z tym zadaniem do ostatniej chwili, ponieważ jesienią firmy zajmujące się serwisowaniem takich urządzeń mają dużą liczbę zleceń, przez co możemy mieć problem ze sprawdzeniem stanu technicznego kotła przed rozpoczęciem jego używania.

Przeglądy kotłów – zalety

Regularne sprawdzanie stanu technicznego kotłów przez specjalistów oraz ich czyszczenie daje nam wiele korzyści. Przede wszystkim okresowe przeglądy kotłów dają możliwość uniknięcia zaskakujących awarii elementów urządzenia. Usterki części kotła mogą być spowodowane ich eksploatacją oraz zanieczyszczeniem elementów kotła. Serwisowanie kotłów pozwala na wymianę wyeksploatowanych części znacznie wcześniej, niż będą one uszkodzone.

Warto zwrócić także uwagę na to, że serwisowanie kotłów jest znacznie tańsze niż naprawy usterek w kotłach centralnego ogrzewania. Poza tym naprawy takie zabierają nam czas i są powodem nerwów. Dbanie o kotły przedłuża również ich żywotność, a to sprawia, że nie musimy wymieniać urządzeń grzejących zbyt często.

Regularne serwisowanie kotłów c.o. pozwala także na zwiększenie jego sprawności, a to bezpośrednio przekłada się na oszczędzanie pieniędzy na materiałach grzewczych. Dodatkowo zadbane kotły cechują się mniejsza emisją spalin, co pozytywnie wpływa na środowisko.