Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Jeżeli właśnie stoisz przed koniecznością wymiany pokrycia wraz z konstrukcją, to koniecznie musisz zwrócić uwagę na wysokiej jakości więźbę dachową, która ma za zadanie przenosić obciążenie dachu na mury budynku i zapewniać jego stabilność oraz trwałość. Sprawdź, co dokładnie warto wiedzieć na temat stelażu pokrycia dachowego.

Czym powinna charakteryzować się więźba dachowa?

Wymiana dachu wraz z konstrukcją podczas modernizacji domu lub założenie pokrycia na nowobudowanej nieruchomości jest niemałą inwestycją. W związku z tym, aby więźba dachowa była solidna i spełniała swoje zadanie jak najlepiej i zapewniała całej konstrukcji trwałość, wytrzymałość na obciążenia oraz bezpieczeństwo musi zostać przygotowana ze starannie wyselekcjonowanego drewna budowalnego. Jako, że jest to surowiec odnawialny, to mogą pojawić się różnego rodzaju defekty naturalne, jak nierównomierny przyrost słojów, sęki czy pęknięcia, więc konieczna jest dokładna ocena wizualna materiału, czym zajmują się doświadczeni pracownicy tartaku. Ponadto, warto wspomnieć, że elementy więźby dachowej, jak krokwie, murłaty, płatwie, słupy, kleszcze, miecze, jętki oraz wiatrownice muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy wytrzymałościowe.

Klasyczny stelaż dachu składa się zazwyczaj z ukośnie ułożonych belek, nazywanych krokwiami, które są podparte jętkami lub płatwiami. Ponadto, drewno jako jeden z najstarszych surowców konstrukcyjnych towarzszących człowiekowi jest stosunkowo lekkie. Pomimo obecności w szeroko rozumianym budownictwie różnych innych materiałów, to drewno nadal odgrywa kluczową rolę, jako najważniejszy element pokrycia dachowego. Świetnie sprawdza się przy dachach zarówno o prostej, jak i skomplikowanej konstrukcji, a także o większej i mniejszej rozpiętości. W zależności od rodzaju bryły domu jednorodzinnego oraz ilości kondygnacji, można wyróżnić kilka układów konstrukcyjnych więźby, jak: krokwiowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-kleszczowa oraz z dźwigarami kratowymi.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat więźby dachowej?

Drewno przeznaczone na konstrukcję dachową musi być sezonowane oraz wysuszone, do zawartości wilgotności od 15 do 20%. Ponadto, istotną rolę odgrywa impregnowanie metodą zanurzeniową lub natryskową, które zabezpiecza drewno przed korozją biologiczną, działaniem pleśni czy przed szkodnikami. Ponadto, może być również zabezpieczone przed działaniem ognia. Układ konstrukcyjny więźby dachowej wynika ze ściśle przeprowadzonych obliczeń i licznych operacji w planie budowlano-architektonicznym i jest uzależniony od bryły budynku. Jeżeli chodzi o gatunek drewna na wiązary dachowe, to najczęściej wybiera się  drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe, akacjowe, dębowe lub modrzewiowe.

Jednakże, w przypadku drzew iglastych, znaczenie może mieć stanowisko glebowe oraz czynniki atmosferyczne – chodzi głownie o uwarunkowania klimatyczne, które wpływają na przyrost drzew. W związku z tym, uważa się, że gatunki iglaste cechują się nieco lepszymi parametrami wytrzymałościowymi i jakościowymi. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług i drewna przygotowanego przez doświadczony tartak Grab-Bud Adam Grabowski z Pienic w województwie mazowieckim, który zapewnia najwyższą jakość drewna konstrukcyjnego, które posiada certyfikat CE i spełnia wymagania normy PN-EN338. Wszystkie drewniane elementy posiadające klasę C24 wytrzymują zginanie o sile 24 MPa na mm2. Ponadto, warto dodać, że tartak Grab-Bud oferuje wiele innych usług tartacznych.