Blog Panoramy Firm

Solidny i trwały dach spod ręki fachowca

Materiał partnera
2019-05-23
usługi dekarskie

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budynków. Odgrywa również ogromną rolę w ich wyglądzie zewnętrznym, szczególnie domów jednorodzinnych. Materiał, z którego wykonany jest dach, powinny być trwały i wysokiej jakości, odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym bardzo ważny jest jego prawidłowy montaż. Powierz wykonanie dachu doświadczonej ekipie, takiej jak Ad-Bud , która zrobi to zgodnie ze sztuką dekarską.

Formy dachów

Dach, jako zwieńczenie budynku, poza funkcją ochronną, jest elementem mającym wpływ na jego estetykę. Wybór odpowiedniej formy dachowej zależy przede wszystkim od kształtu samego dachu, jak też kształtu budynku, ilości i kąta nachylenia połaci oraz od rodzaju pokrycia dachowego. W związku z tym można wyróżnić następujące formy dachowe:

  • Dachy płaskie – ich konstrukcja jest dość prosta, może być wentylowana lub niewentylowana. Połać dachu nie jest zupełnie płaska, tylko nachylona pod kątem od 5 do 20 stopni tak, by woda z dachu mogła spływać do rynien czy studzienek dachowych. Zaletą płaskiego dachu jest to, iż jego powierzchnię można zaadaptować np. na taras lub ogród.
  • Dachy jednospadowe – zwany też pulpitowym, posiada jedną połać. Zazwyczaj stosowany w przybudówkach lub długich i wąskich budynkach, w których odległości ścian nie są większe niż 6 m.
  • Dachy dwuspadowe – posiada dwie skośne połacie, które są położone pod tym samym kątem i mogą tworzyć poddasze użytkowe. Wymagane jest wtedy zachowanie szczeliny wentylacyjnej między pokryciem dachu a jego izolacją.
  • Dachy czterospadowe – inaczej kopertowe, są złożone z czterech połaci, dwie większe mają kształt trapezu, a dwie mniejsze, trójkąta. Cechą charakterystyczną tego typu dachów jest ich sztywność. Tutaj skosy zmniejszają powierzchnię użytkową poddasza.
  • Dachy wielospadowe – tworzą je połacie o różnych kształtach (trójkąta, trapezu, równoległoboku), przy zachowaniu takiego samego kąta nachylenia. Taki rodzaj dachu jest dedykowany do budynków o dużej powierzchni i dużej ilości pomieszczeń.
  • Dachy naczółkowe – są niemal takie same jak dachy dwuspadowe. Jedyna różnica to ścięte narożniki połaci, zwane naczółkami. Zastosowanie tego typu dachów może tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.
  • Dachy mansardowe – ten rodzaj dachu może mieć dwie lub cztery połacie, z których każda jest złamana pod innym kątem. Zastosowanie dachu mansardowego pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej poddasza. Wykonując taki dach należy mieć na uwadze jego szczelność, wytrzymałość i izolacyjność termiczną.

Pamiętaj, że koszt wykonania dachu będzie przede wszystkim zależał od stopnia skomplikowania jego powierzchni. Chodzi tu głównie o ilość potrzebnego materiału pokryciowego, elementów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Im architektura dachu jest bardziej złożona, tym koszt jego położenia będzie wyższy.

Zakres usług świadczonych przez firmy dekarskie

Na rynku istnieje wiele firm dekarskich. Najlepiej wybrać taką, która oferuje kompleksowe usługi. Podstawowymi czynnościami, jakie wykonuje każdy dekarz, jest krycie dachów łącznie z montażem rynien. Materiał pokrycia zależy już od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów, ale też od etapu, na którym go wybieramy. Dach może być pokryty blachą płaską lub trapezową, dachówkami ceramicznymi bądź cementowymi, blachodachówkami czy strzechą. Firma Ad-Bud zajmuje się montażem oraz wymianą i naprawą dachów. Poza tym proponuje szereg innych czynności, takich jak montaż kominów, wszelkie prace elewacyjne obejmujące docieplenia budynków oraz malowanie elewacji, wykańczanie i docieplanie poddaszy. Firma oferuje także usługi remontowe. Pracownicy zajmują się remontami domów, remontami łazienek. Czynności obejmują malowanie wnętrz, kafelkowanie i nakładanie gładzi gipsowych.

Opracowanie artykułu:

Ad-Bud Adam Balcerzak

ul. Zielińskiego 9, 06-420 Gołymin-Ośrodek mazowieckie
e-mail