Wymogi techniczne dotyczące budowy kotłowni przemysłowych, w których stosuje się zazwyczaj urządzenia o mocy do 2000 kW, są szczególnie restrykcyjne. Jak wyjaśnia specjalista z Teko, projekt pomieszczenia musi uwzględniać szczególne wymagania i zalecenia techniczne. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę podczas projektowania kotłowni, aby zapewnić płynną pracę sprzętu i bezpieczeństwo użytkowników.

Budowa kotłowni przemysłowej – kwestie konstrukcyjne

Kotłownia przemysłowa to osobne pomieszczenie z co najmniej jedną ścianą zewnętrzną usytuowane na najniższej lub najwyższej kondygnacji budynku. Ekspert z firmy Teko zaznacza, że w przypadku budowy kotłowni w piwnicy wymagane jest zabezpieczenie przed przenikaniem wód gruntowych. W myśl przepisów strop powinien być gazoszczelny, pokryty izolacją cieplną i akustyczną oraz odporny na działanie ognia. Co więcej, wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 2,5 m.

Jedną z częściej pomijanych kwestii jest konieczność zapewnienia naturalnego oświetlenia. W przypadku kotłów o mocy do 2000 kW należy zapewnić oświetlenie sztuczne i zadbać o wstawienie otwieralnych okien o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1:15 wielkości podłogi. Wejście do kotłowni warto zlokalizować z zewnątrz budynku. Drzwi muszą być niepalne, z zamknięciem bezklamkowym od wewnątrz i systemem otwarcia na zewnątrz

 – wyjaśnia pracownik firmy Teko.

Kotłownia przemysłowa – komin i wentylacja

Przepisy budowlane dopuszczają wykorzystanie komina przybudowanego do ściany zewnętrznej kotłowni oraz wolnostojącego. Warto przy tym zaznaczyć, że odległość od komina do najdalej położonego kotła nie może być większa niż połowa wysokości komina. Specjalista z przedsiębiorstwa Teko zaznacza, że w kotłowniach z kilkoma urządzeniami współpracującymi nie powinna być ona mniejsza niż 0,5 metra. Budowa kotłowni wymaga zastosowania wentylacji nawiewnej i wywiewnej. Uwaga! Nie dopuszcza się stosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej.