Gdy planujemy zrealizować jakąkolwiek inwestycję budowlaną, to warto się do tego solidnie przygotować. Przede wszystkim musimy zdobyć niezbędne środki, zanim jednak się za to zabierzemy, to powinniśmy zadbać o sporządzenie kosztorysu inwestorskiego. To zadanie, które możemy zrealizować samodzielnie lub powierzyć ekspertom w tej branży – znajdziemy ich w firmie Noix. Dowiedz się więcej!

Czym są kosztorysy inwestorskie?

Kosztorysy inwestorskie to nic innego, jak dokumenty, które przygotowuje się w celu ustalenia dokładnych kosztów danego rodzaju robót, budynku, czy zaledwie jego części. Umożliwiają one uzyskanie cennych informacji i odpowiedzi na pytanie, ile potrzeba pieniędzy, by móc zrealizować tę inwestycję.

W takich kosztorysach znajdziemy kilka najważniejszych elementów, do których zalicza się zakres prac wraz z ich kolejnością, ilość godzin przeznaczoną na konkretne działania, czy chociażby listę niezbędnych sprzętów oraz materiałów budowlanych. Aby specjalista z firmy Noix, która znajduje się w Katowicacch, mógł je sporządzić, potrzebne są następujące rzeczy:

  • projekt wykonawczy,

  • specyfikacja techniczna,

  • średnie ceny za wykonanie danych prac i koszty materiałów. 

Komu zlecić wykonanie kosztorysu inwestorskiego?

Choć przygotowanie kosztorysu inwestorskiego nie powinno sprawiać większych problemów, dlatego każdy może się podjąć tego zadania, to jednak najważniejsze jest, aby został on rzetelnie stworzony. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że bez problemu uzyskamy kredyt – jeśli się o niego staramy.

Z tego powodu, warto zlecić to zadanie renomowanej firmie takiej jak wspomniana firma Noix. Profesjonaliści z tej firmy posiadają specjalistyczną wiedzę i doskonale orientuje się w stawkach rynkowych. Kosztorys inwestorski wykonany przez specjalistę na pewno będzie pozbawiony błędów, co pozwoli nam na oszczędności.

Kosztorysy powykonawcze

Opisywana firma może wykonać dla nas również kosztorysy powykonawcze, czyli dokumenty, w których znajduje się całe zestawienie określające zakres poniesionych kosztów przez cały okres budowy. Sporządza się je po zakończeniu robót i służą one m.in. do określenia wynagrodzenia wykonawcy. Najczęściej przygotowuje je się wtedy, kiedy nie było możliwości stworzenia kosztorysu inwestorskiego.

Co jeszcze wykonuje firma Noix?

Firma Noix zajmuje się zarządzaniem inwestycjami, opracowywaniem dokumentacji projektowej, planowaniem przestrzennym oraz realizacją projektów budowlanych. W swojej ofercie posiada również usługi związane z planowaniem inwestycji, kosztorysami inwestycyjnymi, nadzorem budowlanym, wizualizacjami architektonicznymi, modelowaniem 3D oraz analizą inwestycyjną. Firma Noix angażuje się także w projekty deweloperskie, certyfikację budynków oraz projekty przestrzenne.