Procedura wznawiania granic działki to ważny punkt w ofertach geodetów. Często przeprowadzają ją na zlecenie właścicieli lub wieczystych użytkowników nieruchomości. Specjaliści zgłaszają konieczność wznowienie w miejscowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po zakończeniu pracy sporządzają protokół z przebiegu prac. Co jeszcze trzeba wiedzieć o usłudze świadczonej przez firmę Geo-Bart z Gdańska?

Czym są znaki graniczne?

Zanim dojedzie do wznawiania trzeba wyznaczyć granice działki. Przyszli właściciele muszą wiedzieć, dokąd sięga nieruchomość, co zapobiegnie sąsiedzkim sporom. Dlatego geodeci, w punktach granicznych działki, ustawiają znaki graniczne. Znaczniki wykonane z wytrzymałego materiału.  Czasem tę funkcję pełnią elementy zagospodarowania terenu. Najczęściej stosowane znaki to:

  • kamienie i płytki betonowe,
  • plastikowe kamienie i słupy,
  • żelazne pręty oraz rury,
  • drewniane pale.

Czym w takim razie są drugie ze wspomnianych znaczników określających obręb posesji? Trwałe elementy to zazwyczaj narożniki budynków, rogi podmurówek, słupki ogrodzeniowe. Wspominamy o znakach, bowiem usługi geodezyjne wznawiania granic ściśle się z nimi łączą. 

Częste prace geodezyjne

Wznawianiem granic mogą zajmować się wyłącznie osoby mające odpowiednie uprawnienia. Należą do nich pracownicy firmy Piotra Bartela działającej od 1998 roku. Kiedy przeprowadzają opisywaną procedurę? Wykonują wznawianie gdy znaki graniczne zostały przesunięte, uległy zatarciu lub zniszczeniu. Mogą to zrobić bez przeszkód, jeśli otrzymają dokumenty pozwalające precyzyjnie odtworzyć rzeczywisty przebieg granicy. Jednakże w przypadku braku potwierdzenia lub sporów sąsiedzkich, konieczne jest sądowe rozgraniczenie nieruchomości. Jak już wspomnieliśmy wszelkie prace tego typu należy zgłaszać w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Poza tym w procedurze nie muszą uczestniczyć przedstawiciele organów administracji.

Ponowne wytyczanie granicy to zarazem wznowienie znaków granicznych. Odbywa się na podstawie map i dokumentów określających położenie punktów granicznych. O tym jak rozmieszcza się znaczniki opowiada pracownik firmy geodezyjnej Geo-Bart zajmującej się także inwentaryzacjami powykonawczymi:

- Znaki graniczne rozmieszczamy tak, by stojąc przy jednym, kolejny był widoczny. Odległość pomiędzy nimi to maksymalnie 200 metrów. Jeśli granica nie jest linią prostą, słupki trafiają w miejsca załamań.
W protokole kończącym pracę, geodeta opisuje lokalizację znaków umieszczonych w załamaniach granicy. Zwiera też datę wykonania usługi, dane zleceniodawcy i wykonawcy. Zainteresowane strony dowiadują się o wznowieniu na 7 dni przed jego wykonaniem.