Rusztowanie to rodzaj stabilnej konstrukcji umożliwiającej prace na wysokościach. Jest niezbędne na każdej budowie do prac tynkarskich, konserwatorskich, przy wznoszeniu dachu. Zawsze musi być ustawione na ustabilizowanym podłożu, w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na nim, jak i tym, które będą znajdować się w pobliżu. Wynajem rusztowań na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego oferuje firma Tolan z Olsztyna.

Jakie wyróżniamy rodzaje rusztowań?

Rusztowania możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, konstrukcję oraz sposób użytkowania. Do najpopularniejszych należą:

  • rusztowania ramowe – to konstrukcje składające się z prostych elementów, które łączy się za pomocą kotew, są łatwe w montażu i bardzo stabilne, można się po nich swobodnie przemieszczać,

  • rusztowania przejezdne – świetnie sprawdzą się przy pracach wymagających częstego przestawiania konstrukcji, są wyposażone w kółka, wałki lub płozy umożliwiające ich bezpieczne poziome przemieszczanie.

Wynajmem stabilnych rusztowań, a także konstrukcji typu layer zajmuje się firma Tolan, która na życzenie klienta zapewnia również dowóz i montaż. Wszystkie oferowane przez nią produkty mają odpowiednie certyfikaty i są w dobrym stanie technicznym.

Co to są rusztowania typu layher? 

Rusztowania na wynajem typu layer to bardzo uniwersalne konstrukcje, które sprawdzą się zarówno przy drobnych remontach, jak i bardzo zaawansowanych pracach. Są bardzo proste w montażu oraz demontażu, a ich nieduża waga zapewnia bezproblemowy transport. Przedstawiciel firmy Tolan mówi:

Jeżeli szukasz prostych, a jednocześnie stabilnych rozwiązań, to rusztowanie typu layer jest właśnie dla Ciebie. Nieskomplikowane stelaże z pewnością ułatwią pracę na każdej budowie, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Tego typu konstrukcje najczęściej wykonane są z aluminium lub ocynkowanej stali.

Czym powinno charakteryzować się dobre rusztowanie?

Dobre rusztowanie przede wszystkim powinno być stabilne i zapewniać bezpieczeństwo wszystkim osobom przebywającym na placu budowy lub w niewielkiej odległości od niego. Dlatego należy ustawić je na wyprofilowanym podłożu, ze spadkiem umożliwiającym odpływ wód opadowych. Konstrukcja musi być dostosowana do znajdujących się na niej obciążeń i zapewniać swobodne przemieszczanie się i komunikację. Istotne jest właściwe zabezpieczenie pomostów przed upadkiem pracowników, a także osunięciem narzędzi i materiałów budowlanych. Należy bezwzględnie dopilnować, by ich elementy nie poruszały się w trakcie użytkowania, a przerwy pomiędzy nimi miały odpowiednią, bezpieczną długość.