Standardy termiczne okien w Polsce

Materiał partnera
2020-01-08

Globalne dążenia do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych celem ochrony środowiska naturalnego znalazły swój wyraz również w zaostrzających się przepisach UE dotyczących norm energetycznych budowanych domów. Jednym z elementów podlegających obostrzeniom są właściwości termiczne okien i jest to proces mający miejsce także na krajowym rynku. Coraz bardziej rygorystyczne normy izolacji cieplnej okien są prezentowane co kilka lat, warto więc śledzić ich wartości jeśli planujemy budowę domu lub wymianę okien.

Normy termoizolacyjne okien w Polsce

Prawodawstwo unijne w sprawie poprawy parametrów termicznych okien pierwsze poważne restrykcje (obowiązujące również Polskę) wprowadziła w życie z początkiem 2014 r. Dla okien zwykłych, nieprzekraczalna norma wynosiła 1,3 W/m²K, a dla okien połaciowych, stosowanych na dachach i poddaszeniach 1,5 W/m²K; kolejne zaostrzenie norm weszło w życie w 2017 r. i odpowiadało wartościom odpowiednio 1,1 W/m²K i 1,3 W/m²K. Ostatnim etap planowanych zmian wejdzie w życie w 2021 r. i zakłada on maksymalne przenikanie ciepła dla okien ściennych na poziomie 0,9 W/m²K oraz 1,1 W/m²K dla okien połaciowych (wszystkie wartości odnoszą się do pomieszczeń z zakładaną temperaturą powyżej 16°C). Warto pamiętać, że normy będą nas obowiązywać na dany rok, licząc od jego początku, a w przypadku budowy nowego domu liczy się data zatwierdzenia projektu oraz data uzyskania pozwolenia na budowę.

Czy polskie okna spełniają normy?

Polscy producenci stolarki okiennej, będący liderem rynku europejskiego, mają już w ofercie okna z trzema warstwami szyb z wypełnieniem argonem spełniające normy z 2021 roku; dotyczy to zarówno okien aluminiowych, drewnianych i plastikowych. Odpowiednia izolacja ram i ościeżnic również gwarantuje mniejsze straty cieplne liczone w obrębie całego okna i dotyczy to zarówno producentów okien PCV, jak i producentów okien drewnianych i aluminiowych. Jednym z bardziej efektywnych rozwiązań jest zastosowanie ram mieszanych - drewnianych warstw przekładanych, jedną lub więcej, warstwą aluminiową. Jak przekonuje specjalista z wrocławskiej firmy Carpe Diem, producenta stolarki okiennej mającej w ofercie okna PCV i drewniane, do najbardziej efektywnych rozwiązań pod względem termoizolacji należą okna pasywne, które dzięki zastosowanym technologiom mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,5 08 W/m²K i są one najczęściej stosowane w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Wybór właściwego okna, poza przepisami, uwarunkowany jest oczywiście ceną. Okna PCV posiadają doskonałe właściwości cieplne i estetyczne i są oferowane w bardzo przystępnych cenach, jeżeli jednak nasz budżet na to pozwoli, warto również przyjrzeć się bliżej nieco droższym oknom drewnianym. Producenci okien mają w swoim asortymencie tak szeroką gamę okien, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Opracowanie artykułu:

Carpe Diem

Skłodowskiej 20, 46-100 Namysłów opolskie
e-mail
www