Drewno od tysięcy lat z powodzeniem wykorzystywane jest do różnego rodzaju prac budowlanych. Obecnie zdecydowanie najczęściej spotkać można się z nim podczas montażu więźby dachowej. Aby całość stanowiła spójną i stabilną konstrukcję, cieśla staje przed koniecznością wykorzystania i dopasowania do siebie wielu elementów. O czym konkretnie mowa i jakie czynniki bezpośrednio decydują o jakości stolarki?

Tarcica – ciągłe pokrycia dachowe

Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na ciągłości pokrycia dachowego poprzez montaż tarcicy. Rozwiązanie takie niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze to w zasadzie jedyny sposób na to, aby stworzyć odpowiednie podłoże dla stosunkowo ciężkiej warstwy wstępnego krycia, jakim jest papa. Po drugie zaś, dachy deskowane uznawane są za konstrukcje znacznie sztywniejsze, co ma oczywiście wpływ na wydłużenie żywotności. Zasadniczo tarcica produkowana do tego właśnie celu podzielona jest na 2 kategorie.

W Pierwszej z nich znaleźć możemy deski impregnowane zabezpieczone przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych w tym przede wszystkim wilgoci. Deski nieimpregnowane, choć sporo tańsze w przeliczeniu na 1m3, nie są w stanie zapewnić podobnego stopnia ochrony, choć jeżeli zostaną przykryte odpowiednio szybko, również spełnią swoją funkcję. Przy pracach ciesielskich zdecydowanie warto postawić na tarcicę sortowaną. Zunifikowane wymiary z pewnością pomogą wykonawcy precyzyjniej zaplanować działania. Przyczyni się to do ograniczenia odpadu montażowego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Elementy więźby dachowej

Solidna więźba dachowa to klucz do bezpiecznego i funkcjonalnego pokrycia dachowego. Najlepsi sprzedawcy stolarki budowlanej, do których zdecydowanie zalicza się firma Raw wyrób i sprzedaż stolarki budowlanej, są w stanie zagwarantować najwyższą jakość produktu. Co jednak o niej decyduje? W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o właściwy stopień wysuszenia. Najbardziej wymagający klienci mogą także liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie drewna heblowanego.

W rozbudowanej ofercie asortymentowej znaleźć można wszystkie elementy, niezbędne do skonstruowania więźby. Mowa tutaj głównie o krokwiach, murłatach, słupach, jętkach i mieczach. O wytrzymałości więźby świadczą określone w projekcie architektonicznym przekroje, które są różne dla pokryć ciężkich oraz lekkich. Z praktycznego punktu widzenia warto również wiedzieć o tym, że podczas zamówienia więźby uwzględnia się tzw. naddatek ciesielski. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć ewentualnych rozbieżności pomiędzy wymiarami projektowymi a stanem rzeczywistym.