Inwestycja budowlana każdego rodzaju jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Wymaga nie tylko dopełnienia licznych formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę, ale również zachowania licznych przepisów prawa budowlanego na wszystkich etapach jej realizacji. Branża budowlana oferuje przy tym liczne rozwiązania, które mają być dla inwestorów korzystne i zmniejszyć ich udział w całym procesie.

System „pod klucz”

Większość inwestycji budowlanych, szczególnie tych o charakterze przemysłowym, komercyjnym czy na potrzeby zamówień publicznych, wymaga zaangażowania co najmniej kilku podmiotów, które mają brać udział w realizacji przedsięwzięcia. W tradycyjnym modelu działania to inwestor, czyli zamawiający, musi zająć się stworzeniem dokumentacji projektowej wraz ze wszelkimi towarzyszącymi jej pozwoleniami oraz decyzjami. To od niego zależy, czy zajmie się tym samodzielnie, czy za pośrednictwem biura projektowego, które tego rodzaju usługi oferuje. Generalny wykonawca inwestycji natomiast otrzymuje od inwestora projekt, którego realizacją ma się zająć. Tu ponownie, od wykonawcy zależy czy nawiąże on współpracę z innymi wykonawcami, którym zleci poszczególne zadania w ramach realizacji, czy też ma środki i możliwości, by realizować inwestycję samodzielnie.

Realizacja inwestycji w systemie pod klucz to dla inwestorów duże ułatwienie. W tym modelu zarówno projektem, jak i realizacją zajmuje się jeden wykonawca, do którego obowiązków należy również dopełnienie niezbędnych formalności w procesie organizacji inwestycji. Efektem współpracy jest powstanie gotowego obiektu budowlanego zgodnego z ustaleniami zawartymi w umowie między inwestorem a wykonawcą.

System „zaprojektuj i wybuduj”

Ten system realizacji inwestycji przypomina system „pod klucz”. Tu również realizacją całej inwestycji zajmuje się jeden wykonawca, który odpowiada zarówno za wykonanie projektu oraz uzyskanie wymaganych pozwoleń, jak i przeprowadzenie prac budowlanych i odbiór inwestycji. System ten znajduje zastosowanie tam, gdzie zamawiający nie ma opracowanej koncepcji dotyczącej planowanej inwestycji. Z tego też powodu formuła „zaprojektuj i wybuduj” świetnie sprawdza się w przypadku zamówień publicznych, gdzie na potrzeby przetargu tworzony jest jedynie wstępny projekt budowlany, który zostaje szczegółowo opracowany po wyłonieniu zwycięzcy.

Inwestor zastępczy

Firmy z branży budowlanej, które zajmują się obsługą inwestycji, oferują rozmaite formy wykonawstwa. Jedną z nich, oferowaną przez firmę Kalemba, jest inwestor zastępczy. Jest to osoba, która prowadzi nadzór nad budową w imieniu inwestora. Koordynuje prace projektowe, zajmuje się uzyskaniem decyzji administracyjnych, a także czuwa nad przebiegiem prac budowlanych oraz odbiorem gotowego obiektu.