Zdarza się, iż wydrążenie studni głębinowej jest absolutną potrzebą. Rozwiązanie to sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można podłączyć wody do sieci wodociągowej. Często dzieje się tak ze względu na odległości dzielące ujęcia od terenu przyszłej budowy. Nie jest jednak to regułą – można zdecydować się na posiadanie studni także z powodu zapotrzebowania na nawodnienie ogrodu czy osiągnięcia oszczędności w zakresie zużycia wody.

W jaki sposób pobierana jest woda ze studni głębinowej?

W pierwszej kolejności należy wydrążyć otwór studzienny, w przypadku głębinowego najczęściej ma on 30 metrów głębokości. Jednakże, gdy wystąpi taka potrzeba, może być on nawet głębszy. Wodę ze studni wydobywa się za pomocą zestawu hydroforowego, który składa się z plastikowych rur, jednej rury osłonowej z metalu oraz filtrów do uzdatniania wody. Trzonem gotowej instalacji jest pompa. Musi być ona odpowiednio wydajna, dlatego dopasowuje się ją do charakterystyki studni głębinowej i zapotrzebowania np. gospodarstwa domowego.

Woda pobierana jest z warstwy wodonośnej, która znajduje się poniżej warstwy nieprzepuszczalnej, dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nie dostały się do niej zanieczyszczenia z pól czy kanalizacji. Ponadto nadaje się ona do spożycia za sprawą umieszczonych w studni filtrów, które oczyszczają ją ze szkodliwych substancji. Filtry mogą być odżelaźniające i odmanganiające, a także takie, które zmiękczają wodę czy demineralizują ją. Warto zaznaczyć także, iż osoby decydujące się na posiadanie studni głębinowej nie powinny martwic się zasobami wodnymi, ponieważ są one zwykle bardzo duże.

Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na studnię głębinową?

Studniarze, którzy wykonują swoją pracę, są zobowiązani do przeprowadzenia próby wydajności studni. Oznacza to, że przez około godzinę woda musi być pompowana. Dowodem na stwierdzenie odpowiedniej efektywności będzie przekroczenie jej zapotrzebowania. Równorzędnie z próbą należy pobrać próbki wody do analizy laboratoryjnej m.in. bakteriologicznej, fizyczno-technicznej czy technologicznej. Wie o tym Zakład Wiercenia Studni S.C. Krakowiak – firma, która od wielu lat przygotowuje studnie głębinowe dla swoich klientów.

Należy również sprawdzić jakość wody, czyli jej zapach, smak, przezroczystość, a także miękkość. Twardość można ocenić w bardzo prosty sposób – wystarczy wykonać próbę z użyciem mydła. Detergent ten pieni się w wodzie o wysokiej zawartości soli wapnia oraz magnezu. Do ważnych parametrów wody wydobywanej ze studni głębinowej jest również  ilość związków żelaza występujących w pobieranej cieczy.