Każdy budynek wymaga dostępu do wody. Niestety zdarzają się sytuacje, w których nie ma możliwości wpięcia się w istniejącą sieć kanalizacyjną. Jednym sposobem na wybrnięcie z tej sytuacji jest wywiercenie studni oraz montaż specjalistycznych pomp, które będą odpowiedzialne za transport wody w płaszczyźnie pionowej. W zależności od zaistniałych potrzeb można zastosować kilka rodzajów studni. O czym konkretnie mowa?

Studnie kręgowe i abisyńskie

Najstarszym i najatrakcyjniejszym pod względem ceny rozwiązaniem, są studnie kręgowe. Choć należy wyraźnie zaznaczyć, że odchodzi się już od tego rozwiązania. Dlaczego? Studnie kręgowe zdążyły wyrobić sobie przez szereg lat opinię przede wszystkim mało wydajnych. Wiele do życzenia pozostawiała także jakość wody, która narażona była na przenikanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, podchodzących z gruntów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku studni abisyńskich, które pomimo tego, że dzięki zastosowaniu przy ich budowie rur z filtrem zapewniają optymalną jakość wody, to ich wydajność, nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań niektórych inwestorów. Studnie abisyńskie doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie głębokość wierconego otworu nie będzie przekraczała 10 metrów.

Bez względu na konkretny typ, prace związane z wierceniem studni wymagają ogromnego doświadczenia oraz konieczności zastosowania specjalistycznego sprzętu. Dlatego wykonawstwo najlepiej powierzyć profesjonalistom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Świderek, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia inwestorom rzetelne i terminowe wykonywanie zleceń. Jaki jeszcze typ studni można wykorzystać na własne potrzeby?

Studnie głębinowe

Ze względu na uniwersalność zastosowania wciąż ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się przede wszystkim studnie głębinowe. Jest to zdecydowanie najbardziej wydajne rozwiązanie. Cały proces polega na wprowadzeniu w podłoże rury osłonowej, a następnie umieszczenie w niej filtra, który zagłębi się w warstwie wodonośnej. Końcowym etapem jest podpięcie pompy głębinowej, która znacznie podnosi wydajność całego urządzenia. Trzeba wspomnieć o tym, że pompy głębinowe mogą czerpać wodę z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu metrów.

Choć koszt montażu pompy głębinowej jest zauważalnie wyższy niż w przypadku pomp kręgowych lub abisyńskich, to ich ogromna wydajność z pewnością go zrekompensuje. Warto również pamiętać o tym, że budowa studni podlega wymogom prawa budowlanego i może zostać przeprowadzona jedynie po uzyskaniu odpowiedniej zgody.