Wykańczanie wnętrz w modelu suchej zabudowy jest popularne zarówno przy aranżacji mieszkań, jak i domów, biur, sklepów czy nawet magazynów. Technologia ta stale się rozwija, a jej największą zaletą jest niska cena. Dotyczy to materiałów konstrukcyjnych oraz usług montażowych. Przy suchej zabudowie do minimum ograniczone są bowiem prace mokre. Remont jest szybki a pomieszczenia piękne.

Rodzaje suchej zabudowy

Sucha zabudowa przede wszystkim tworzona jest z różnego typu płyt kartonowo gipsowych. Ich zakup wiąże się z koniecznością sprawdzenia grubości nominalnej, a także profili. Ważne jest także zwracanie uwagi na krawędzie płyt. Obecnie na rynku najpopularniejsze są konstrukcje proste (KP). Spotkać się można także z krawędziami:

  • fazowanymi,
  • półokrągłymi (KPO),
  • półokrągłymi spłaszczonymi (KPOS)
  • spłaszczonymi (KS),
  • okrągłymi (KO).

Oprócz tego szczególną uwagę należy zwracać na kolor kartonu obudowującego gips płyty. Często związane jest to z kategorią przeznaczenia danej konstrukcji. Oprócz standardowych płyt kartonowo gipsowych, które mają uniwersalne zastosowanie, można wyróżnić bowiem:

  • płyty impregnowane o podwyższonej hydrofobowości,
  • płyty ogniochronne,
  • płyty wzmocnione powierzchniowo,
  • płyty zespolone z izolacją termiczną lub akustyczną,
  • płyty podłogowe (suchy jastrych),
  • płyty dekoracyjne, które nie wymagają wykańczania.

Zastosowanie suchej zabudowy

Z suchej zabudowy tworzy się ściany działowe, sufity podwieszane, suche podłogi, obudowy pionków instalacyjnych, obudowy kanałów kablowych, a nawet elewacje budynków. Sucha zabudowa ze względu na swoją lekkość i możliwość skrywania pod nią instalacji oraz izolacji (np. wełna mineralna, pianka PUR) jest także często wykorzystywana przy aranżowaniu poddaszy. Wtedy płyty K-G są zarówno układane na podłożu, stropach, skosach, jak i też tworzą wspomniane ściany działowe.

Jeśli chodzi o zastosowanie suchej zabudowy w różnego typu budownictwie, należy wiedzieć, że obecnie ceni się ją przy wykańczaniu biur, hoteli, restauracji, urzędów, bibliotek, magazynów, a nawet sklepów wielkopowierzchniowych i zakładów budowanych w technologii konstrukcji stalowych. Oczywiście takie firmy remontowe jak ta Dariusza Przybyły,  stosują także suchą zabudowę przy modernizacji i wykańczaniu mieszkań czy domów. Dlaczego jednak ta technologia budowlana zyskała taką popularność i jest obecnie bardzo ceniona?

Zalety suchej zabudowy i korzyści z jej stosowania

Sucha zabudowa nawet w standardowej wersji płyt kartonowo gipsowych wyróżnia się bardzo wysokimi parametrami ogniochronnymi, termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Jest również lekka i nieprawdą jest to, że jest podatna nawet na delikatne uderzenia. Dzisiaj dzięki zbrojeniu płyt lub dzięki dodawaniu do jej struktury włókien szklanych, jest ona bardzo wytrzymała.

Inwestorzy przede wszystkim zwracają zaś uwagę na takie korzyści jak szybkość montażu, na niewielką ceną oraz dużą swobodę w aranżacji wnętrz. Płyty w prosty sposób można docinać i dopasowywać nawet do złożonych geometrycznie elementów budynku. Jeśli chodzi o ich wykańczanie, można je aranżować tynkiem, farbami, klinkierem, płytkami ceramicznymi, drewnem, panelami szklanymi czy nawet panelami metalowymi perforowanymi.

Pomysłów na wykorzystanie suchej zabudowy jest wiele, a dowodem na to są przepiękne, wielkopowierzchniowe sufity podwieszane przygotowywane w różnych kształtach.