Zarówno jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, jak i te o przeznaczeniu przemysłowym, to kwestia wydajnego odbioru i odprowadzenia wody deszczowej z dachu, stanowi absolutny priorytet. Aby zagwarantować sobie jak najlepsze rezultaty, zdecydowanie warto postawić na sprawdzony system rynnowy. Wśród wielu dostępnych na rynku ofert wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się ta związana z rynnami PCV. Co warto o nich wiedzieć i jakie czynniki wpływają na ich jakość?

Rynny PCV – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Systemy rynnowe wykonane z PCV w zasadzie od samego początku swojego istnienia cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Fakt ten wynika przede wszystkim z doskonałego wręcz stosunku ceny do jakości, którego próżno szukać w przypadku rozwiązań alternatywnych. O jakości rynien tego typu decyduje wiele czynników, aczkolwiek z pewnością da się wyróżnić kilka najważniejszych. Jako że rynny pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale również estetyczną, wiele uwagi poświęca się przede wszystkim gamie kolorystycznej.

Zdecydowanie największym zagrożeniem dla stabilności i intensywności wybranego przez nas koloru są promienie ultrafioletowe. Aby z czasem nie doszło do blaknięcia powierzchni, warto zapytać handlowca, czy elementy systemu produkowane są wraz z dodatkiem barwnika i stabilizatorów takich jak tlenek tytanu. Z praktycznego punktu widzenia warto także zadbać oto, aby konstrukcja systemu była oparta na technologii uszczelkowej. Rynny klejone – choć oczywiście spełnią swoją funkcję – uważane są już za rozwiązanie dość przestarzałe. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Rynny PCV – najważniejsze elementy

To, że rynny rozpatruje się w kategoriach całego systemu, nie stanowi kwestii przypadku, ponieważ w jego skład wchodzi wiele zależnych od siebie komponentów. Oczywiście najważniejszym z nich są elementy długie poziomie oraz pionowe – czyli rury spustowe. Bardzo istotne są również haki, które dla wygody montażu produkuje się zarówno w wersji doczołowej, jak i nakrokwiowej. Wspomnieć trzeba o złączkach oraz denkach lewych, prawych lub uniwersalnych. Jeżeli zaś chodzi o kształtkę odpowiedzialną za połączenie rynien z rurami spustowymi, to jest to oczywiście sztucer – nazywany też lejem spustowym.

W skład kompletnego systemu rynnowego wchodzą ponadto: narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, obejmy rur spustowych, bolce do obejm, kolanka, wylewki oraz trójniki. Wybór odpowiednich rynien jest szalenie istotny. Aby zagwarantować sobie jak najlepsze warunki cenowe oraz szeroko zakrojone doradztwo, warto skorzystać z oferty firmy Royal Hurt Łódź.

Ogromną zaletą rynien PCV jest to, że produkowane są one w głębszym od skandynawskiego przekroju kontynentalnym, który znacznie lepiej sprawdza się w naszej strefie klimatycznej. Choć najpopularniejszą średnicą systemu rynnowego jest rozmiar 125/90 mm, nie oznacza to, iż inwestorzy nie mogą wybierać wśród innych takich jak 100/75 lub 150/100.