Drewno zdecydowanie należy do grupy materiałów budowlanych, które w branży budowlanej wykorzystywane są najczęściej. Dzięki swoim unikatowym właściwościom fizycznym oraz estetycznym surowiec ten służy zarówno do prac konstrukcyjnych, jak i wykończeniowych. Choć Polska jest w drewno bogata, nie wszystkie jego gatunki spełniają wymagania coraz bardziej nastawionych na oryginalność inwestorów. Co zatem warto wiedzieć o tarcicy, pochodzącej z krajów egzotycznych?

Tarcica egzotyczna – iroko, ibachi i doussie

Gatunkiem drewna pochodzącym z tropikalnej Afryki, czyli z krajów takich jak Uganda, Mozambik i Wybrzeże Kości Słoniowej, jest iroko. Charakteryzuje się piękną, złotobrązową barwą, nieco przypominającą nasz rodzimy bursztyn. Jeżeli zaś chodzi o właściwości fizyczne, to mamy tutaj do czynienia z drewnem gęstym, twardym i odpornym na ekstremalne warunki atmosferyczne. Sprawia to, iż z powodzeniem może być ono wykorzystywane do produkcji stolarki drzwiowej i schodów, a także w przemyśle stoczniowym i konstrukcyjnym. Wszędzie tam, gdzie wytrzymałość mechaniczna nie jest parametrem bezpośrednio decydującym o jakości, z pewnością sprawdzi się drewno miękkie i sprężyste takie jak abachi.

W zdecydowanej większości przypadków stosuje się je do wykończenia saun oraz jako okleinę meblową. Jeżeli mowa już o stolarce egzotycznej, to zdecydowanie wspomnieć trzeba o drewnie doussie. Spośród innych wyróżnia się jasnobrązową lub czerwonobrązową barwą i wytrzymałością na zginanie. Dlatego właśnie wykorzystywane jest do produkcji stolarki okiennej. Z jakimi gatunkami drewna egzotycznego można się zetknąć?

Tarcica teak i zebrano

Nazwą, którą polscy inwestorzy kojarzą najbardziej, jest oczywiście drewno teak. Ogromna popularność tego materiału wynika przede wszystkim z absolutnie unikatowych cech estetycznych. To drewno twarde i wytrzymałe na wpływ warunków środowiskowych, co sprawia, że może zostać wykorzystane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Pochodzące z zachodniej Afryki drewno zebrano, cechuje się ciekawym kolorem i trwałością. Ze względu na swoją gęstość jest to surowiec ciężki, stosowany do produkcji mebli, oklein, a także nart. Jeżeli chodzi o dostępność tarcicy egzotycznej, to na pewno nie spotkamy się z nią w każdym tartaku.

Zapytanie ofertowe należy złożyć jedynie do renomowanych firm takich jak Kubi, które od lat zapewniają inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie dystrybucji drewna budowlanego. Zamówienie drewna egzotycznego może przebiegać niezwykle sprawnie, aczkolwiek trzeba pamiętać o minimum logistycznym, wynoszącym 10m3. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia budowlanego, nie jest to jednak ilość, która mogłaby stanowić jakąkolwiek przeszkodę.