Tarcia budowlana to produkt tartaczny z drzewa iglastego lub liściastego, który powstał w procesie przetarcia drewna okrągłego. Działanie to dzisiaj dokonywane jest w sposób półautomatyczny lub ręczny i na automatycznych pilarkach ramowych, taśmowych, oraz tarczowych. Podstawowa klasyfikacja tarcicy dzieli ją na tę nieobrzezaną oraz obrzezaną z obrobionymi czterema płaszczyznami i krawędziami czoła – to wtedy spełniany jest jeden z wielu warunków, aby tarcicę uznać za wyrób budowlany.

Tarcica budowlana – restrykcyjne normy

Aby tarcia mogła zostać uznana za budowlaną, czy tez za drewno konstrukcyjne, musi ona przejść bardzo złożony proces obróbki fitosanitarnej oraz termicznej. Pierwszy proces polega na eliminowaniu ze struktury drewna wszystkich mikroorganizmów wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Drugie działanie to nic innego, jak suszenie drewna, czyli osiąganie pożądanego stopnia wilgotności drewna – najczęściej poniżej kilku procent. Jeśli chodzi o polskie normy dotyczące tarcicy, należy wiedzieć, że jest ich bardzo dużo. Jedną z najważniejszych jest ta PN-75/D-96000: Tarcica iglasta ogólnego przeznaczenia, czy też PN-EN 844-3:2002 Drewno okrągłe i tarcica. Terminologia. Terminy ogólne dotyczące tarcicy. Zwrócić uwagę warto również na normę dotyczącą drewna konstrukcyjnego m.in. na więźbę dachową: PN-EN 338. To ona wyznacza klasy wytrzymałości i ważne własności sprężyste oraz wytrzymałościowe gotowych do sprzedaży produktów.

Tarcia budowlana – podział

Tarcicę budowlaną dzieli się w różny sposób. Jeśli chodzi o ogólne własności, należy zwrócić uwagę na tzw. sortyment, na jakość drewna, rodzaj jego obróbki, a także na sam rodzaj drewna. Najczęściej dzisiaj tarcica powstaje z drzewa sosnowego, świerku, jodły, czy też buku i dębu. W zależności zaś od wymiarów – głównie przekroju poprzecznego – dzieli się ją na następujący sortyment: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki oraz bale. Pamiętać przy tym warto, że według zuniwersalizowanych norm, produkty te mają w budownictwie określone wymiary. Te jednak różnią się dla produktów iglastych oraz liściastych. Dla tych pierwszych np. deski powinny mieć grubość 19-45 mm i szerokość 75-250 mm.

Czy każdy tartak sprzedaje tarcicę?

Nie każdy tartak sprzedaje tarcicę budowlaną i drewno konstrukcyjne, np. na ogrodzenia, altanki, czy też na tarasy i inną galanterię ogrodową. Potrzeba do tego bowiem odpowiedniej kadry oraz technologii. Mowa o przystosowywaniu tartaków do pracy w sposób wyznaczony przez bardzo restrykcyjne przepisy krajowe i unijne – również dotyczące ochrony środowiskowej. Wysokiej jakości tarcicę szukaj zatem w wybranych zakładach tartacznych. Jednym z nich jest TARTAK ŁAGÓWEK, gdzie można dostać również drewno toczone, palety drewniane, wyroby z okrąglaków, a nawet gotowe mniejsze konstrukcje – np. huśtawki z drewna.