Taśmy przenośnikowe stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Ich wykorzystanie ułatwia i usprawnia pracę, stąd też cieszą się dużą popularnością. Służą one głównie do transportu materiałów sypkich. Na rynku mamy dostępne różne rodzaje taśm przenośnikowych, dzięki temu możliwy jest właściwy dobór tego elementu do specyfiki przeznaczenia. Czym więc wyróżniają się poszczególne typu? Do jakich prac są stosowane?

Rodzaje taśm przenośnikowych 

W ofercie firm, produkujących taśmy przenośnikowe – takich, jak firma Power Belting Taśmy Transportujące i Pasy Napędowe – znajdziemy różne typy tych elementów. Różnią się one pod względem właściwości i wykorzystania. Wyróżniamy:
  • Gumowe taśmy przenośnikowe – są stosowane najczęściej. Świetnie sprawdzą się w różnych dziedzinach – m.in. w rolnictwie, elektrowniach, zakładach produkcyjnych czy górnictwie.
  • Taśmy zwykłe ogólnego przeznaczenia – są to popularne taśmy, wykorzystywane w cementowaniu lub innych pracach, gdzie konieczny jest transport sypkich surowców, typu piasek czy żwir. 
  • Taśmy trudnościeralne – używa się ich w transporcie materiałów wysoko ściernych – na przykład w górnictwie. Charakteryzują się również dużą odpornością na wysoką temperaturę.
  • Taśmy tłuszczo odporne – stosowane przy pracy z nawozami różnego typu. Jak mówi ich nazwa, są odporne na działanie tłustych materiałów, dzięki temu dobrze się sprawdzą m.in. w przemyśle drzewnym
  • Taśmy odporne na temperaturę – ten rodzaj taśm wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością w pracy w wysokiej temperaturze, wynoszącej nawet 200 stopni. 

Zalety wykorzystania taśm przenośnikowych 

Taśmy przenośnikowe są coraz częściej stosowane w pracach różnego typu ze względu na szereg korzyści, którymi się wyróżniają. Jest to ekonomiczny sposób, usprawniający przebieg prac i jednocześnie odciążający pracowników – nie muszą oni ręcznie przenosić potrzebnych materiałów. Ponadto są to często elementy do zadań specjalnych – specjalistyczne taśmy mogą pracować nawet w trudnych warunkach, takich jak wysoka temperatura. Ponadto mogą działać niemal przez cały czas.

Jak wybrać taśmy przenośnikowe?

Konieczne jest właściwe dobranie taśm przenośnikowych do specyfiki ich planowanego wykorzystania. Musimy wziąć więc pod uwagę wszystkie ich parametry. W tym przypadku często warto zaufać specjalistycznej pomocy, gdyż jest to bardzo ważne, aby taśmy były odpowiednio dopasowane zarówno do warunków pracy, jak i transportowanego materiału.