Cięcie to operacja mająca na celu rozdzielenie materiału. W zależności od wymogów stawianych przez producenta może być wykonane przez usunięcie fragmentu materiału techniką obróbki ubytkowej lub z minimalną ingerencją w strukturę dzięki zastosowaniu metody obróbki plastycznej. Sprawdźmy, jakie techniki cięcia są wykorzystywane przez profesjonalne zakłady spawalnicze, takie jak Stismetal.

Cięcie strumieniem wody – obróbka strumieniowo-ścierna

Waterjet, czyli metoda cięcia, w której narzędziem tnącym jest strumień wody połączony ze ścierniwem, umożliwia bardzo dokładną obróbkę materiałów bez ingerowania w ich zewnętrzną strukturę. Dzięki bardzo wysokiemu ciśnieniu wody technik ma możliwość wykonania cięcia z dokładnością do 0,1 mm bez konieczności dodatkowego wykończenia materiałów – mówi specjalista ze Stismetal. Cięcie maszyną WaterJet pozwala wykonać elementy, które byłyby nieosiągalne dla standardowych obrabiarek. Dodatkową zaletą tej metody jest bezpyłowość – urządzenie nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery, dlatego obróbka jest w pełni ekologiczna.
Cięcie strumieniem wody jest uniwersalną techniką obróbki, która pozwala uzyskać perfekcyjnie gładkie i równe krawędzie materiałów. W zakładzie Stismetal można wykonać cięcie różnorodnych materiałów, poczynając od kamieni naturalnych, przez metale kolorowe, szkło, tworzywa sztuczne, aż po stal. Materiały o niewielkiej grubości mogą być cięte samym strumieniem wody bez ścierniwa, co obniża koszty procesu.

Tradycyjne metody cięcia – gilotyna

Cięcie blach prasą gilotynowa to tradycyjna, ale wciąż popularna metoda cięcia polecana osobom, które chcą uzyskać proste i nieskomplikowane kształty. Zakład Stismetal dysponuje precyzyjną hydrauliczną prasą, która poradzi sobie z arkuszami blachy o grubości do 1 cm przy długości cięcia dochodzącej do 3 m. Wykonywane cięcia są pozbawione zniekształceń i zadziorów – wszystko za sprawą wysokiej temperatury, która przyspiesza przebieg prac i pozwala zachować gładką strukturę. System sterowania pozwala uzyskać dużą precyzję działań przy dużej powtarzalności prac.

Piła taśmowa – efektywne cięcie

Cięcie piłą taśmową to stosunkowo efektywny proces, a szybkość jego przeprowadzenia zależy od grubości materiału. W odróżnieniu od pozostałych technik obróbka piłą może być bardziej energochłonna i mniej efektywna pod względem kosztowym. Duża szybkość umożliwia wprawdzie uzyskanie większego kąta cięcia i lepszych rezultatów prac, ale prowadzi do szybszego zużycia ostrza.