Termoizolacja budynku potrzebna jest po to, by ciepło wytwarzane w zimie przez urządzenia grzewcze, jak najdłużej utrzymywało się w pomieszczeniach. Z tego też względu dobrze jest otulić dom materiałami, które będą chroniły mury przed stratami energii cieplnej. Jakie rozwiązania dostępne są w tym zakresie? Zapytaliśmy ekspertów!

Wełna mineralna

Wełna mineralna cechuje się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi. Jest to produkt ognioodporny, wodoodporny  i niewrażliwy na działanie chemikaliów czy pasożytów (grzybów, pleśni). W dodatku wełna mineralna jest bardzo elastyczna i podatna na formowanie, co usprawnia jej montaż. Inwestorzy cenią również wysoką dźwiękoszczelność tego materiału, dzięki czemu w budynku jest nie tylko ciepło, ale też ciszej.

Jak informuje pracownik z firmy budowlanej Gut-Bud – wełna mineralna występuje na rynku w postaci płyt, mat i granulatu. W płytach włókna waty mineralnej są sprasowane, przez co produkty zyskuje większą sztywność i wytrzymałość. Można nimi ocieplać zarówno dachy, jak i ściany zewnętrzne. Mat używa się do termoizolacji poddaszy użytkowych i ścian w konstrukcji szkieletowej. Z kolei granulat to bryłki wełny mineralnej, które zaimpregnowane są specjalnym olejem. Znakomicie nadają się do izolacji trudno dostępnych miejsc, takich jak np. stropodachy wentylowane.

Styropian

Styropian jest materiałem lekkim, mało nasiąkliwym i w pełni bezpiecznym dla ludzkiego zdrowia. Produkt ten prawie w 98% składa się z powietrza, a tylko w 2% z polistyrenu. Od lat używa się go w branży budowlanej ze względu na niską przenikalność ciepła i łatwość montażu. Styropian nie gnije, nie stanowi pożywki dla owadów i gryzoni oraz nie jest dobrym podłożem dla rozwoju pleśni. Płyty styropianowe przez lata zachowują swój kształt, nie kruszą się i nie żółkną. Warto podkreślić, że do ocieplania budynków używany jest tylko styropian samogasnący, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.

Czasami możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że termoizolacja wykonana przy pomocy styropianu „zanika” po latach. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy prace modernizacyjne prowadzone są niepoprawnie, dlatego też tak ważne jest, by powierzyć to zadanie sprawdzonej i rzetelnej firmie budowlanej.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS

Stosunkowo nowym rozwiązaniem w zakresie ocieplania budynków są płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Jest to jednorodny materiał budowlany o gładkiej powierzchni  i strukturze, która składa się z małych, zamkniętych komórek. Produkt ten cechuje się lepszą wytrzymałością i parametrami izolacyjnymi, niż styropian. Jest też od niego droższy. Nadaje się do ocieplania ścian, podłóg, muru warstwowego i dachów odwróconych.

Każdy z przedstawionych wyżej materiałów budowlanych ma swoje zalety. Zdecydowana większość inwestorów do ocieplenia budynku wybiera wełnę mineralną. Osoby, które mają bardziej ograniczony budżet, częściej decydują się zaś na zakup styropianu. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS nie zyskały jeszcze znaczącej pozycji na rynku i są rzadziej wykorzystywane do tworzenia termoizolacji.