Układ wydechowy, a wraz z nim tłumik to integralna część nowoczesnych aut. Dzięki tej jednostce możliwe jest ograniczanie emisji spalin i hałasu, które generuje silnik samochodu. W naprawie, a także wymianach tego elementu specjalizują się fachowcy firmy Mopir. Sprawdź, dlaczego odpowiedni model i sprawność tłumika jest tak ważna!
Tłumik - jaką funkcję pełni w samochodzie?
W autach spalinowych niezbędnym elementem jest układ wydechowy, odpowiedzialny za odprowadzanie spalin. Jedną z jego części składowych jest tłumik, którego zadaniem jest tłumienie drgań wywoływanych przez ruch cząsteczek i wyciszenie jednostki napędowej. Ekspert z firmy Tłumiki i Układy Wydechowe Mopir dodaje:
Warto zauważyć, że spaliny wydostające się z silnika są w stanie generować hałas sięgający nawet 130 dB. Już pojedynczy samochód pracujący tak głośno byłby problemem zarówno dla użytkowników, otoczenia, jak i środowiska. Dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego tłumika i dbanie o jego sprawność.
Zastosowanie tłumika pozwala ograniczyć możliwy hałas jednostki napędowej o blisko 90%, co przyczynia się do komfortu jazdy i życia, szczególnie w miastach. Co ciekawe, tłumik ma także znaczenie dla ograniczania emisji spalin. Końcowa część układu wydechowego dla wielu osób odgrywa także istotną rolę wizualną, dlatego wielu amatorów motoryzacji decyduje się na wymianę tłumika na taki, który będzie odpowiadał ich wymaganiom estetycznym.
Rodzaje tłumików we współczesnych układach wydechowych
Pomimo konkretnej i specyficznej funkcji, jaką tłumiki końcowe pełnią w układzie wydechowym, można spotkać się z różnymi rodzajami tego elementu. Decydując się na wymianę tłumika, należy jednak pamiętać, że powinien on być odpowiednio dopasowany pod względem wielkości, ale także wyglądu do modelu samochodu. Zadanie doboru, montażu lub naprawy tłumika warto przekazać w ręce specjalistów z firmy Mopir.
Cztery podstawowe rodzaje tłumików, które wyróżnia się pod względem sposobu tłumienia dźwięku to:
refleksyjny - rozprasza energię fali dźwiękowej w komorze tłumienia przez wielokrotne odbijanie jej od ścian,
absorpcyjny - energia dźwiękowa zostaje pochłonięta przez specjalny materiał,
interferencyjny - fale dźwiękowe zanikają, dzięki nakładaniu na siebie tych, o tej samej częstotliwości,
mieszany - łączy ze sobą przynajmniej dwie z wymienionych metod tłumienia dźwięku.
Miłośnicy modyfikacji samochodów dobrze znają także tłumiki sportowe, które mają przede wszystkim nadawać jednostce typowego dla aut wyścigowych dźwięku i wyglądu. Niezależnie od celu wymiany, warto ufać jedynie ekspertom, którzy znają wymogi prawne, dzięki czemu zarówno podczas wyboru, jak i montażu tłumika zadbają o to, by nie narazić właściciela auta na mandaty.