Piasek, żwir czy pospółka, to materiały wykorzystywane do produkcji mieszanek budowlanych, utwardzania podłoża czy wypełniania przestrzeni ogrodowych. Jako że surowce są zazwyczaj sprzedawane luzem wymagają specjalistycznego przewozu. Sprawdź, co na temat transportu kruszyw mówi specjalista z przedsiębiorstwa budowlanego Sodor. Jak bezpiecznie przewozić materiały na plac budowy?

Transport piasku i żwiru – bezpieczny przewóz na plac budowy

Zasady przewozu kruszyw budowlanych są regulowane ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Zgodnie z prawem materiały sypkie mogą być przewożone wyłącznie w szczelnej i zabezpieczonej skrzyni ładunkowej, która uniemożliwi wysypanie się materiałów na jezdnię. Jak wskazuje specjalista z firmy Sodor, wywrotki służące do transportu kruszyw mogą być załadowane wyłącznie do maksymalnej granicy całkowitej masy.

Odpowiednie zabezpieczenie materiałów to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i ekonomii – nieodpowiednie przewożenie kruszyw może bowiem skutkować wysypaniem ładunku, co wiąże się z dużymi stratami dla właściciela.

Przewóz kruszyw budowlanych – wskazówki dla inwestora

Jedną z ważniejszych kwestii podczas transportu kruszyw jest równomiernie rozłożone materiałów w skrzyni ładunkowej pojazdu. Pracownik przedsiębiorstwa budowlanego Sodor zaznacza, że właściwy rozkład masy pozwala na równomierne obciążenie osi pojazdu, nie wpływając negatywnie na przyczepność kół do jezdni. Warto przy tym zaznaczyć, że podczas wykonywania gwałtownych manewrów, rozkład ładunku może ulec zmianie, co znacznie utrudnia jazdę.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że materiały sypkie zostaną dostarczone na budowę w wyznaczonym terminie i bez żadnych problemów, skorzystaj z usług doświadczonej firmy transportowej. Specjaliści z Sodor mają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę na temat przewożenia sypkich ładunków, dlatego nie ma obaw, że w czasie transportu dojdzie do ubytku masy materiałów budowlanych, np. wskutek nieszczelności wywrotki.