Wszystkie inwestycje budowlane wymagają wykonania mapy do celów projektowych. Dokument ten sporządzany jest przez geodetę. Mapa do celów projektowych opracowywana jest na podstawie mapy zasadniczej, która jest odpowiednio aktualizowana. Prace kartograficzne związane m.in. z tworzeniem map do celów projektowych zależą również od badań terenowych. Podstawą do opracowywania takich map stanowi rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych i geodezyjnych czynności, które obowiązują w budownictwie.

Mapa zasadnicza – aktualizowanie

Podczas realizowania inwestycji budowlanych biuro geodezyjno-kartograficzne dokonuje aktualizacji mapy zasadniczej. Jest to konieczne do uzyskania wymaganego pozwolenia na budowę. Czynności wykonywane przez geodetę pozwalają na tworzenie precyzyjnych map do celów projektowych.

Na początku pracy geodeta musi uzyskać wszelkie dane związane z terenem inwestycji, którymi są numery działki, obręb ewidencyjny, a także opracowania rysunkowe i graficzne. Oprócz tego zadaniem geodety jest zgłoszenie rozpoczęcia prac geodezyjnych. Zgłoszenie ma miejsce w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie uzyskuje on mapy zasadnicze, dzięki czemu zyskuje prawo do rozpoczęcia prac nad ich aktualizacją. W tym celu wykonuje się m.in. pomiary terenu.

Treść mapy do celów projektowych i jej skala

Treść, jaką ma zawierać mapa do celów projektowych jest ustalona w przepisach. W takich mapach muszą być zawarte informacje ze zaktualizowanej mapy zasadniczej wraz z wytyczonymi granicami działek. Ponadto mapy do celów projektowych muszą uwzględniać linie rozgraniczające tereny o rozmaitych przeznaczeniach, usytuowanie zieleni wysokiej i pomników zielonych oraz osie ulic i osiedli mieszkaniowych. Opracowania tworzone są za pomocą programów komputerowych oraz w wersji papierowej.

Geodeta uprawniony Barbara Trzmielewska z Opola najczęściej mapę do celów projektowych wykonuje nie przekraczając dwóch tygodni. Termin ten może być dłuższy, jeżeli inwestycja jest bardzo złożona i wymaga więcej pracy. W przypadku budownictwa liniowego, czyli sieci wodociągowych, linii energetycznych, dróg i torów, stworzenie mapy do celów projektowych może zając nawet ponad miesiąc.

Podczas wykonywania prac kartograficznych duże znaczenie ma użycie odpowiedniej skali. W mapach do celów projektowych skala musi być dostosowana odpowiednio do wielkości działki i planowanego budynku. Nie bez znaczenia są także tereny znajdujące się wokół inwestycji. W związku z tym zadaniem geodetów jest przygotowanie rozszerzonej inwentaryzacji opisowej, rysunkowe, pomiarowej i fotograficznej. Zgodnie z przepisami mapa do celów projektowych dla budownictwa liniowego i inwestycji rozciągających się na dużych obszarach powinna wynosić 1:2000. Z kolei mapa do celów projektowych dla budownictwa przemysłowego i zespołów budowlanych nie powinna być wykonana w skali mniejszej niż 1:1000. Natomiast mapa do celów projektowych dla budownictwa prywatnego nie powinna zostać wykonana w skali mniejszej niż 1:500.